Jak przenieść swoje oszczędności z PPE do IKE?

Pomiędzy programem pracowniczym emerytalnym a kontem emerytalnym indywidualnym można przenosić swoje środki.

Liczba programów funkcjonujących wynosi nieco ponad tysiąc. Każdego roku około 30-40 kolejnych pracodawców decyduje się właśnie na utworzenie PPE. W PPE uczestniczy niemal 400 tysięcy osób, co niestety stanowi tylko małą część wszystkich pracowników. PPE to część systemu emerytalnego, a dokładnie trzeciego filara. Umożliwiają odłożenie większych kwot na starość niż inne formy ustawowe dodatkowego oszczędzania, taki jak indywidualne konta emerytalnego zabezpieczenia czy też indywidualne konta emerytalne.

Jest jednak jeden dosyć istotny problem. To właśnie od pracodawcy, który ponosi główny ciężar finansowanie tego programu, zależy czy PPE utworzone zostanie. Warto namawiać go do tego. Argumentem niesamowicie ważnym może być możliwość przyciągnięcia do danej firmy naprawdę cenny pracowników.

Nowe miejsce pracy

W sytuacji, gdy osoba zatrudniona zmienia miejsce pracy, a pracodawca zaprzestaje dopłacania środków z wynagrodzenia pracownika do PPE, to z drugiej strony – pracownik nie może dopłacać samodzielnie do swojego PPE. Wynika to z ustawy regulującej PPE. Reguluje ona działanie PPE.

Stanowi, że wpłacane środki pochodzić mogą tylko z wynagrodzenia, które jest otrzymane od pracodawcy prowadzącego dany program. Poza tym składki dokonane mogą być wyłącznie przy pośrednictwie tego pracodawcy. Zatem PPE jest związany integralnie z prowadzącym go przedsiębiorstwem. Jeśli ustaje zatrudnienie, to pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia. W efekcie nie ma wpłacanych nowych kwot do PPE.

Po zmianie pracodawcy pojawia się dylemat czy zostawić oszczędności w programie u byłego pracodawcy i przenieść je na indywidualne konto emerytalne. Możemy także przenieść środki na inny PPE. Ostatnią możliwość jest przeniesienie oszczędności z PPE na IKE.

Transfer pomiędzy IKE a PPE i odwrotnie

Zajmiemy się tutaj trzecią opcją. Dzięki IKE, pracownik przetransferować może swoje środki z PPE od byłego pracodawcy na własne IKE. Dokonując transferu możemy jednak przenieść całość zgromadzonych emerytalnych środków. Nie można przenieść część kapitału.

Jak wygląda transfer środków z PPE do IKE?

  1. Wysłanie dyspozycji do byłego pracodawcy transferowej wypłaty
  2. Pracodawca przesyła wszelkie dokumenty do finansowej instytucji, która prowadzi emerytalny program
  3. Komunikacja instytucji finansowych w sprawie transferu środków
  4. Z IKE otrzymujemy wiadomość z prośbą o wskazanie, który fundusz mają zasilić środki
  5. Pojawienie się środków z PPE na naszym IKE.

Cała procedura trwać może nawet kilka tygodni i musimy się uzbroić w cierpliwość. Nie jest to jednak takie trudne jakby mogło się nam wydawać. Jak widać na powyższym wszystko zamyka się w kilku krokach. Każdy z nas sobie z tym poradzi. Szczególnie z instrukcją znajdującą się powyżej. Wszystko wcześniej oczywiście trzeba sobie dokładnie przekalkulować i przemyśleć. Jeśli wszystko jest zaplanowane to szybko się z tym uporamy.

 

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *