Jak sprawdzić czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Czy ktoś może na nas wziąć kredyt, nawet gdy nie zgubiliśmy dokumentów?

Czy można wziąć kredyt na dowód innej osoby?

Niestety można. W dobie Internetu, gdy większość kredytów i pożyczek możemy zaciągnąć bez wychodzenia z domu, to możemy takową zaciągnąć podając się za kogoś innego oraz założyć konto bankowe na cudze dane.

Wśród przestępców bardzo popularny jest phishing. Na czym polega? Jest to metoda polegają na wysyłaniu plików zawirusowanych przez pocztę mailową lub SMS-a.

Oszust się podszywa pod inną, nam znaną osobę lub instytucję. Następnie wysyła do nas istotną z pozoru wiadomość. Po wejściu w link, instalujemy wirusa, a osoba za to odpowiedzialna, ma dostęp do naszych pinów oraz haseł.

Czy do wzięcia pożyczki wystarczy PESEL lub dane osobowe?

W świecie finansów poza kredytami bankowymi istnieją również szybkie pożyczki. Takie pożyczki są oferowane przez instytucje poza bankowe, które stosują inne obostrzenia od banków.

Osoba, która się stara o chwilówkę, musi wypełnić prosty formularz oraz podać następujące swoje dane: PESEL, imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz serię i numer dowodu osobistego.

Na całe szczęście firmy tego typu stosują zabezpieczenie w postaci przelewu weryfikującego, który musi być wykonany z konta osoby, których dane podane zostały w formularzu.

Jak sprawdzić, czy wziął ktoś na mnie kredyt?

Niestety nawet gdy pilnujemy swojego dowodu i nie wrzucamy do mediów społecznościowych zdjęć z prawem jazdy, to możemy zostać ofiarą kredytowych oszustów.

W dowolnej chwili na szczęście możemy sprawdzić, co się dzieje z naszymi danymi oraz czy przypadkiem, ktoś się nie podszywa pod nas. Wystarczy, że założymy sobie konto w jednym z rejestrów BIG oraz wykupimy cykliczny raport BIK lub raport jednorazowy.

Jak można się uchronić przed taką sytuacją?

Chcą uchronić swoje dane przed działaniem kredytowych oszustów, wystarczy, że zastosujemy się do prostych wskazówek:

  • nie róbmy zdjęć swoich dokumentów tożsamości,
  • sprawdzajmy minimum raz dziennie, czy mamy wszystkie dokumenty przy sobie,
  • ustawmy sobie bezpieczne logowanie i korzystajmy z silnych haseł,
  • skorzystajmy z alertów BIK,
  • korzystajmy z sieci w sposób bezpieczny,
  • nie wykonujmy przelewów weryfikacyjnych.

Czy można na bieżąco monitorować, czy ktoś na nas nie bierze kredytu?

Na rynku aktualnie istnieje wiele programów, które umożliwiają monitorowanie stałe własnej kredytowej sytuacji czy też kontrolowanie sposoby wykorzystywania danych. Dla ochrony podstawowej, która pozwoli nam na zareagowanie od razy, gdy tylko się wydarzy przestępstwo, wystarczy jedynie jeden program, na przykład alerty BIK.

Gdy chcemy skorzystać z usługi, to wystarczy założyć sobie konto na portalu BIK oraz potwierdzić swoją tożsamość. Następnie dokonujemy płatności. Serwis aktywny zacznie być natychmiast po dokonaniu płatności. Oznacza to, że BIK nas powiadomi, gdy tylko wpłynie o nasz PESEL zapytanie, lub gdy ktoś zapyta o nasze dane w Rejestrze Dłużników BIG.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *