Jak sprawdzić swoje zaległości w ZUS? – Poradnik od A do Z

Czy wiesz jak można sprawdzić swoje zaległości w ZUS? Wiesz skąd uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami? Wyjaśnijmy sobie nieco więcej szczegółów. Jeśli prowadzimy własną działalność, to jednym z naszych obowiązków jest płatność składem do ZUS. Musimy wiedzieć, że w momencie korzystania z PUE ZUS, wszelkie uiszczane składniki trafią na numer indywidualny rachunków składkowego.

Chociaż to ty dokonać jednej wpłaty, to ZUS ją podzieli na poszczególne ubezpieczenia oraz fundusze. Cóż to oznacza w praktyce? Oznacza to nic innego, że kwota, którą przelaliśmy pozostanie przeznaczona częściowo na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne oraz kolejne poszczególne ubezpieczenia. To, na co jest dokładnie Twoja składka przeznaczana, możemy sprawdzić przy logowaniu się na swoje konto. Pamiętajmy o tym, że wpływa podzielona zostanie w sposób adekwatny do wysokości składek, które wykazaliśmy w ostatniej podatkowej deklaracji.

Jakie informacje znajdziemy na PUE ZUS?

Zanim sobie odpowiemy na pytanie, jak sprawdzić wszelkie zaległości w ZUS, to warto na pewno wyjaśnić, jakie informacje tutaj znajdziemy. Na PUE ZUS można: zweryfikować swoje aktualne saldo konta, sprawdzić stan aktualny zadłużenia, dowiedzieć się jak ZUS naszą wpłatę podzielił, sprawdzić salon na ostatnich dwanaście miesięcy oraz także wyliczyć wszelkie odsetki za zwłokę.

Jeśli mamy zaległości w ZUS, to zawsze do kwoty, która na Twoim koncie widnieje jako zadłużenie, musimy doliczyć dokładne odsetki za zwłokę. Można je wyliczyć korzystać ze specjalnego kalkulatora odsetkowego. Jeśli tego nie zrobimy i jedynie spłacimy kwotę wskazaną, to z punktu widzenia ZUS będziemy w dalszym ciągu dłużnikiem. Posługując się już wspomnianym kalkulatorem nie zapomnijmy o wskazaniu dnia, w którym mamy zamiar opłacić wszelkie należności. Musimy pamiętać o tym, że ZUS wpłatą podzieloną pokryje w pierwszej kolejności nasze najstarsze zadłużenie.

Jak poprawnie sprawdzić zaległości w ZUS? Poznajmy instrukcję krok po kroku

Z praktycznego punktu widzenia mamy bardzo proste trzy sposoby na to, aby sprawdzić swoje zaległości w ZUS. Możemy to zrobić poprzez:

  • wchodzenie na konto ZUS,
  • dzwoniąc na infolinię oraz kontaktują się z konsultantem, który jest dostępny pod numerem telefonu 22 560 16 00,
  • umawiając się z doradcą samego płatnika składek.

Oczywiste jest to, że wszelkie zaległości ZUS sprawdzimy najszybciej online. Poza tym, możemy to zrobić w sposób samodzielny i to bez udziału osób trzecich. Jedynie potrzebuje do tego danych do logowania oraz oczywiście dostępu do Internetu.

Instrukcja krok po kroku:

  1. Zaloguj się na swoje konto
  2. Wejdź w zakładkę – saldo bieżące
  3. Przyjrzyjmy się uważnie kolumnie – saldo WN

Inne metody na sprawdzenie zaległości w ZUS

Jak inaczej sprawdzić swoje zaległości w ZUS niż online? Jak już zostało wspomniane, możemy to zrobić dzwoniąc po prostu na infolinię lub też udając się osobiście do placówki ZUS, która jest najbliżej położona naszego miejsca zamieszkania. Wszelkie informacje o saldzie, a do tego informacje o stanie zadłużenia, otrzymamy w każdym z oddziałów ZUS. Takowe zestawienie zostanie do nas przesłane pocztą. Będziemy mogli odebrać je również osobiście.

Wszelkie informacje uzyskamy w godzinach pracy poszczególnej placówki. Aby móc ją otrzymać, musimy potwierdzić tożsamość przy okazaniu dowodu osobistego. Jeśli zatem obawiamy się, że mamy jakieś zaległości wobec ZUS, to po prostu powinniśmy to jak najszybciej sprawdzić. Jest to bardzo istotne. Pamiętajmy o tym, że nawet dług najmniejszy skutkować może całkowitą utratą ubezpieczenia.

Wydaje się, że skoro opłacamy składki, to na pewno nie mamy na koncie żadnych zaległości. Okazuje się, że nie musi tak wcale być. Weźmy pod uwagę sam fakt, że zadłużenie wynikać może nie tylko z tego, że składki nie opłaciliśmy, ale także z uwagi na to, że z samą spłatą się spóźniamy.

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu?

Wiemy już doskonale jak sprawdzić w ZUS swoje zaległości. Jeśli nie zalegamy ze składkami oraz chcemy otrzymać stosowne zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami musimy:

  1. Wypełnić stosowny formularz
  2. Wniosek wypełniony o wydanie stosownego zaświadczenia o niezaleganiu można:
  3. Wysłać pocztą do wybranej placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
  4. Przekazać w sposób osobisty,
  5. Przekazać elektronicznie przy korzystaniu ze swojego konta PUE ZUS
  6. Poczekać na wydanie stosownego zaświadczenia.

Bardzo ważne jest to, że wspomnianego formularza nie musimy w ogóle drukować. Oczywiście wtedy, gdy zamierzamy go dostarczyć w sposób osobisty do oddziału ZUS czy też wypełnić go w sposób elektroniczny.

Jednocześnie pamiętajmy o tym, że ZUS zaświadczenie o naszym niezaleganiu wyda wówczas, gdy wobec tejże instytucji nie mamy kompletnie żadnych finansowych zaległości. W praktyce oznacza to nic innego jak to, że nawet jedna złotówka niedopłaty może sprawić, że nie otrzymamy dokumentu nam potrzebnego. Jest to dosyć ważna informacja, aby później się nie zdziwić, że zaświadczenie nie zostało wydane.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *