Jak wyjść z pętli zadłużenia? – Jak pozbyć się długów?

Potrzeba wydawania pieniędzy często staje się silniejsza niż niejeden nałóg i może być powodem poważnych problemów finansowych każdego z nas. Każdy może wpaść w niebezpieczną spiralę zadłużenia spowodowaną nie tylko zbędnym wydawaniem pieniędzy ale i różnymi sytuacjami losowymi, które spotykamy na swojej drodze. Poważna choroba, wypadek, utrata pracy czy śmierć jedynego żywiciela rodziny to sytuacje, które mogą spotkać każdego.

Nieszczęście może nas spotkać wtedy, gdy się tego całkowicie nie spodziewamy i tylko od naszych decyzji zależy czy uda nam się uniknąć kolejnego kłopotu w postaci zadłużenia. Jeśli chcemy tego uniknąć, musimy w sposób jasny określić nasze potrzeby oraz dokładnie planować i kontrolować nasz budżet. Nadmierne wydawanie nie przyniesie nam żadnych korzyści a kredyt nigdy nie jest rozwiązaniem problemów, a wręcz pogłębia je.  Jak więc ustrzec się przed zadłużeniem i jak poradzić sobie z ewentualna windykacja i komornikiem?

Czym jest spirala zadłużenia

Spirala długów jest określeniem często używanym jako nazwa dla nadmiernego zadłużenia. Człon spirala wskazuje na osaczenie człowieka, który znalazł się w tej sytuacji i daje do zrozumienia, że wyjście z takiego zadłużenia jest bardzo trudne.  Człowiek który znajdzie się w spirali zadłużenia, to osoba której raty kredytów oraz pożyczek bankowych i pozabankowych w znaczny sposób przewyższają dochody. W takiej sytuacji dłużnik nie jest w stanie regularnie spłacać swoje zobowiązania, ponieważ musi wybierać między zaspakajaniem swoich podstawowych potrzeb a spłatą zadłużenia.

Kiedy cienka linia zostanie przekroczona

Gdy przekroczymy już ten punkt na naszej drodze znajdą się sąd, komornicy i windykatorzy.  Na rozwiązania typu konsolidacja kredytów jest już w takim wypadku za późno. Spirala zadłużenia potrafi wciągnąć tak głęboko, że dłużnik decyduje się na zaciągnięcie kolejnego kredytu lub pożyczkę od osoby prywatnej. Istnieją również pożyczki online dla zadłużonych lub takie, oferowane przez firmy pozabankowe, które niestety często mają bardzo dużo wspólnego z lichwą. Banki stają się bardzo nieprzychylne dłużnikowi, który może trafić do bazy BIG. Człowiek taki staje się osaczony, a przyparty do muru za wszelka cenę stara się ratować przed zbliżającym się upadkiem.

Kiedy powiedzieć dość kredytom

Żyjąc na kredyt w końcu musimy stawić czoła naszej coraz gorszej sytuacji finansowej. Każda sytuacja pomniejszająca nasze dochody jest trudna, jednak kolejne kredyty na pewno nie rozwiążą w żaden cudowny sposób naszych problemów, a nawet pogorszą sytuację szybciej niż można by się tego spodziewać. Upadek w takiej sytuacji może być bardzo szybki i bardzo bolesny.  Aby ustrzec się takich sytuacji należy trzymać się prostej zasady: raty kredytów i innych zobowiązań pieniężnych nie powinny być większe niż 1/3 naszych dochodów.  Jest to absolutnie złota zasada, której powinien trzymać się każdy, kto planuje życie z jakimkolwiek kredytem.

Osobowość i jej wpływ na nasze decyzje finansowe

Zadłużenie rozpoczyna się w naszej głowie. Wszak to ona odpowiada za podejmowane przez nas decyzje. Osoby wpadające w spirale zadłużenia prezentują najczęściej bardzo zbliżony rys osobowościowy i odznaczają się następującymi cechami osobowości: rozrzutność, postępowanie pod wpływem emocji, beztroska i zapominalstwo. Osoby, które odznaczają się tymi cechami są bardzo często narażone na różnego rodzaju problemy osobiste, w tym finansowe. W długi z reguły nie popadają osoby twardo stąpające po ziemi, rozważne, podejmujące decyzje po długiej analizie i nie ulegające przypływom chwili.  Musimy pamiętać, że rozsądne  gospodarowanie finansami wymaga od nas racjonalnych oraz przemyślanych działań, bez zbędnego pośpiechu i kierowania się emocjami.

Jak wydostać się ze spirali długów?

Istnieje kilka etapów uwalniania się z tak tragicznej sytuacji finansowej. Pierwszym i chyba najważniejszym jest przyznanie się przed sobą i bliskimi, że mam problem i akceptacja tej sytuacji. Bardzo często zdarza się tak, że człowiek wypiera fakt posiadania tak dużych problemów finansowych i udaje przed sobą i innymi, że sytuacja nie jest tak groźna jak wygląda.  Dopiero gdy w pełni zdamy sobie sprawę z naszych problemów będziemy mogli podjąć działania naprawcze, które pozwolą nam uwolnić się z duszącej nas spirali długów.

Plan działania

Jest to kolejny z etapów wychodzenia z zadłużenia.  Dłużnik musi przestać chować głowę w piasek i poważnie zastanowić się nad ty, jakie działania podjąć, aby uwolnić się z tej trudnej sytuacji. Należy pamiętać o tym, że nie ma sytuacji bez wyjścia i trzymać się tej myśli, powoli dążąc do pozytywnego rozwiązania naszej sprawy.  Jeśli już zaakceptujemy ten stan rzeczy możemy spróbować walczyć wykorzystując 3 wybrane sposoby:

  • Negocjacje z bankiem i próby ustalenia nowych miesięcznych rat, które będziemy w stanie spłacać regularnie
  • Próba porozumienia z firmą pozabankową udzielającą pożyczek i rozłożenie tzw. chwilówki na dogodne raty
  • Ugoda z firmą windykacyjną

Dogłębna analiza sytuacji  finansowej

Jest to kolejny bardzo ważny krok na drodze ku wolności finansowej. Bez dokładnej analizy sytuacji finansowej, w której znalazła się osoba zadłużona nie da się podjąć dalszych działań. Bardzo ważne jest aby podliczyć wszystkie wpływy, wydatki oraz comiesięczne zobowiązania, takie jak rachunki i opłaty stałe. Dopiero po podliczeniu wszystkich tych zobowiązań jesteśmy w stanie oszacować ile, tak naprawdę jesteśmy w stanie oddawać naszym wierzycielom. Najlepiej jest również ustalić, które z pożyczek przez nas zaciągniętych są najniższe i to je spłacić jako pierwsze. Takie powolne pozbywanie się długów pozwoli nam pewniej stąpać po ziemi i da poczucie delikatnej stabilizacji.

Ograniczanie wydatków

Wyjście ze spirali długów wymaga od dłużnika dużych poświęceń. Musimy zdać sobie sprawę na czym jesteśmy w stanie zaoszczędzić dodatkowe kwoty i zrezygnować z przyziemnych przyjemności, bez których jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować, a które uszczuplają nasz comiesięczny fundusz w znaczny sposób. Do takich wydatków należeć będą wyjścia na miasto i jedzenie na mieście, wszelkiego typu używki jak papierosy i alkohol, częsta jazda samochodem. Dłużnik musi zdać sobie sprawę, że wyjście ze spirali zadłużenia wymaga od niego poświęcenia. Warto jest zacisnąć pasa na jakiś czas, a odkładanie każdego grosza na pewno przyniesie nam same korzyści i pozwoli szybciej pozbyć się nękającego nas zadłużenia.

Poszukiwanie dodatkowych źródeł dochodu

Dodatkowe źródła dochodu pozwolą nam na szybsze i mniej bolesne spłacanie zaciągniętych wcześniej kredytów i zobowiązań.  Jest wiele możliwości dodatkowego zarobku. Warto jest przejrzeć wszystkie rzeczy zalegające w naszej szafie i na strychu w celu sprzedania np. kartona pełnego zbędnych nam ubrań czy też przedmiotów codziennego użytku, kz których już nie korzystamy. W awaryjnych sytuacjach możemy nawet pokusić się o sprzedać samochodu, która na pewno będzie dużym zastrzykiem gotówki. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również wynajem pokoju lub mieszkania.

Gdzie szukać i otrzymać pomoc

Nigdy nie kupuj cudownych e-booków i książek o radzeniu sobie z zadłużeniem. Nie pomogą ci, a nawet stracisz kolejne pieniądze, które mógłbyś przeznaczyć na ratę. Nie decyduj się tez na pożyczkę konsolidacyjną bez ówczesnego dokładnego sprawdzenia opłacalności tej metody. Najlepszą formą szukania pomocy w sytuacji zadłużenia jest zgłoszenie się do specjalnej fundacji świadczącej bezpłatne porady prawne dla osób zadłużonych. Bardzo dobrym sposobem jest również udanie się do kancelarii antywindykacyjnej gdzie na pewno otrzymamy pomoc w postaci porady i informacji jakie kroki podjąć by jak najszybciej uwolnić się od zadłużenia.  Jeśli potrzebujemy zaś wsparcia duchowego możemy się również udać do psychologa, który pomoże odnaleźć nam spokój i równowagę. Z każdej sytuacji jest wyjście, wystarczy tylko chcieć i powoli dążyć  do obranego przez nas celu.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *