Zgubienie portfela z dowodem osobistym może nas czasem wiele kosztować. Dokument tożsamości może bowiem posłużyć komuś do wyłudzenia kredytu na nasze dane osobowe.
Jak się zachować w sytuacji, jeśli zauważymy, że utraciliśmy nasz dowód osobisty?
Czy oprócz zawiadomienia o tym fakcie policji i urzędu, możemy zrobić coś więcej, by uniemożliwić osobom trzecim posługiwanie się naszym dokumentem? Sprawdź, gdzie w takiej sytuacji można zastrzec dowód osobisty.
Jak najszybciej wycofać z obiegu nasz dowód osobisty?
W sytuacji, gdy utracimy dowód osobisty na skutek zgubienia, czy kradzieży trzeba go jak najszybciej zastrzec, by uniemożliwić innym posługiwanie się nim. Liczy się w tym wypadku szybka reakcja i należy to zrobić jeszcze przed udaniem się na policję lub do urzędu.
Najprościej dowód osobisty można zastrzec online w Biurze Informacji Kredytowej pod warunkiem, że znamy numer swojego dowodu. BIK udostępnia na swojej stronie bardzo przydatne narzędzie, dzięki któremu w kilka minut zastrzeżemy nasz dokument tożsamości.
Jak krok po kroku zastrzec dowód osobisty w BIK?
Zajmie to dosłownie chwilę, ale trzeba się zarejestrować. W tym celu należy:
- wejść na stronę www.bik.pl i założyć konto podając serię i numer dowodu osobistego,
- otworzyć sekcję „Klienci indywidualni”, a następnie zakładkę „Zastrzeganie dokumentów”.
- wypełnić wniosek o zastrzeżenie swojego dokumentu tożsamości.
Po zaakceptowaniu zgłoszenia przez BIK następuje automatyczne przekazanie go do Związku Banków Polskich. Oznacza to, że wszystkie banki, placówki pocztowe i operatorzy sieci komórkowych otrzymają nasze zgłoszenie i w przypadku próby wyłudzenia pieniędzy, uniemożliwią to. Warto wiedzieć, że możliwe jest anulowanie zastrzeżenia w przypadku, jeśli nasz dowód odzyskamy.
Eksperci jednak stanowczo to odradzają, jeśli nie mamy pewności, że dowód nie został skopiowany. Można to zrobić w sytuacji, jeśli się okaże, że przez nasze roztargnienie wydawało nam się, że dokument zgubiliśmy, a potem znaleźliśmy go w innej kieszeni. Jeśli jednak ktoś znajdzie nasze dokumenty i odeśle, nie zaleca się anulować zastrzeżenia i lepiej wyrobić nowy dokument.
Gdzie jeszcze można dokonać zastrzeżenia dokumentu tożsamości?
Jeśli nie chcemy korzystać z powyższej możliwości lub nie pamiętamy numeru naszego dowodu, wciąż mamy możliwość zastrzeżenia go w placówce naszego banku.
Tam pracownik, zamiast weryfikować naszą tożsamość po numerze dowodu, zada nam kilka pytań i na podstawie udzielonych mu odpowiedzi dokona weryfikacji. Jeśli natomiast pamiętamy serię i numer naszego dokumentu, możemy go zastrzec w jakimkolwiek banku, który mamy najbliżej.
Można też zrobić to telefonicznie na infolinii naszego banku lub na ogólnodostępnej, stworzonej w celu zastrzegania kart płatniczych pod numerem 828 828 828. Od niedawna można tam również zastrzec dowód i zyskać spokój, że nikt inny go nie wykorzysta.
Zastrzeżenie dowodu jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku, gdy go utracimy. Zwiększa to nasze szanse na to, że nikt niepowołany się nim bez naszej wiedzy nie posłuży. Nie daje to jednak pełnej gwarancji, gdyż może się zdarzyć, że niektóre instytucje pożyczkowe nie weryfikują bazy dowodów zastrzeżonych przed udzieleniem pożyczki.