Jaką kartę kredytową wybrać w 2020?

Nad wyborem karty kredytowej należy się dobrze zastanowić. Wybór jest spory, ale propozycje banków mogą się od siebie różnić w znaczący sposób. Podczas analizowania ofert powinniśmy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów.

Kryteria wyboru karty kredytowej

Karta kredytowa to bardzo wygodne narzędzie płatnicze. W razie potrzeby jej dysponent może skorzystać z pieniędzy banku i – jeśli odda wykorzystane środki w odpowiednim terminie – nie poniesie przy tym kosztów odsetek. Jej posiadacz sam decyduje, na co wyda przysługujący mu limit. W przeciwieństwie do tradycyjnych kredytów i pożyczek nie musi składać w banku żadnych podań i dokumentów.

Teoretycznie karta kredytowa jest więc darmowym kredytem krótkoterminowym. W praktyce różnie z tym bywa, ponieważ wydawcy plastików ustanawiają różne opłaty dodatkowe. Żeby więc nie zostać niemile zaskoczonym, przed zamówieniem karty trzeba zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

Przede wszystkim należy zapoznać się z umową, regulaminem oraz tabelą opłat i prowizji. Najważniejsze kwestie, z jakimi należy się zapoznać to:

 1. Opłata za wydanie i użytkowanie karty
  Z reguły banki zwalniają z tej pierwszej. W ramach promocji znoszą też opłatę za użytkowanie plastiku. Ale uwaga! Dotyczy to zwykle tylko pewnego okresu, np. pierwszego roku w umowie zawieranej na dwa-trzy lata.
 2. Opłaty dodatkowe
  Wiele instytucji nie nalicza opłaty za użytkowanie karty, ale jednocześnie obciąża klienta innymi opłatami, np. za administrowanie rachunkiem karty. Uważajmy też na dołączane do kart ubezpieczenia. Z wielu z nich można zrezygnować i nie ponosić zbędnych kosztów.
 3. Okres bezodsetkowy
  Wiadomo: im dłuższy, tym lepszy. Przeważnie wynosi 50-56 dni od dnia obciążenia rachunku.
 4. Oprocentowanie
  Przepisy określają jego maksymalną wysokość. Odsetki nie mogą być wyższe niż czterokrotność stopy lombardowej NBP (obecnie – 10 proc.). Jednak niektóre banki oferują niższe oprocentowanie.
 5. Termin spłaty
  Czy jest sztywny, czy możemy go sami ustalić, np. na dzień po wypłacie.
 6. Warunki spłaty zadłużenia
  Przeważnie banki wymagają, by spłacić minimalną część zadłużenia w podanym okresie. Od reszty naliczają odsetki.
 7. Rozłożenie zadłużenia na raty
  Dobrze, aby bank dawał taką możliwość. Dlaczego? Łatwiej będzie się uporać z takim długiem. Poza tym kredyty ratalne są tańsze od tych na kartach kredytowych. Uważajmy jednak na prowizję za ustanowienie i monitorowanie planu spłaty.
 8. Bonusy
  Część banków kusi rabatami na zakupy u swoich partnerów biznesowych, zwraca część wydatków opłaconych kartą albo proponuje członkostwo w programie lojalnościowym, skorzystanie z ofert specjalnych i możliwość zdobycia nagród w zamian za aktywne korzystanie z plastiku. Niektóre instytucje płacą klientom za sam fakt wyrobienia karty.
Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *