Karta wielowalutowa jest odmianą karty płatniczej, która konsumentowi oferuje możliwość dokonywania transakcji bezgotówkowych przy pośrednictwie płatniczych terminalów poza granicami kraju, gdzie właściciel mieszka oraz posiada swoje konto regularne. Jako narzędzie dedykowane do transakcji tego rodzaju, wielowalutowa karta oferuje warunki preferencyjne naliczania kosztów oraz także umożliwia używanie jej w bardzo różnych krajach. Mowa tutaj o krajach ze strefy euro, jak i także po państwach nie należących do niej.
Musimy dodać, że karta wielowalutowa może sprawdzić się dzisiaj nie tylko jako narzędzie do płatniczych transakcji klasycznych poprzez zbliżenie z terminalem czy też poprzez kontakt. Banki obecnie klientom umożliwiają korzystanie także z innych bardzo wygodnych funkcjonalności. W razie potrzeby karta wielowalutowa może być praktycznie stosowana tak samo, jak karta debetowa.
Jak działa karta wielowalutowa?
Zasady, na których zostało oparte działanie karty walutowej, są bardzo proste. Składając do banku określonego wniosek o wyrobienie takowej karty, otrzymujemy dedykowaną kartę, która posiada wszystkie niezbędne identyfikacyjne oznaczenia. To narzędzie się niczym nie wyróżnia od kart klasycznych. Posiada także swój numer unikalny, czip, nazwisko właściciela oraz także pasek. Przy aktywacji karty wielowalutowej, użytkownik musi dokonać otwarcia konta z obcą walutą, w której chce dokonywać transakcji podczas swojego zagranicznego wyjazdu. Jest to jest wyprawa, podczas której zamierzamy płacić w większej liczbie walut, to koniecznie musimy kartę podpiąć do więcej, aniżeli do jednego walutowego konta.
Gdy dokonujemy transakcji w określonej walucie obcej, to automatycznie pozostaną pobrane środki z naszego konta, które jest połączone z wielowalutową kartą, w jakim jest sama waluta transakcji. Jedynie musimy pamiętać, aby utworzyć przed wyjazdem odpowiednią liczbę rachunków w konkretnych walutach.
Musimy także dodać, że czynność powyższą można dokonać najczęściej na co najmniej dwa konkretne sposoby. Poza placówką banku swobodnie możemy dysponować stanem konta wielowalutowej karty także przy pośrednictwie elektronicznej bankowości na smartfonie czy też na komputerze. Musimy mieć świadomość, że to użytkownik karty decyduje konkretnie, jaką kwotę ma zamiar przelać na konto, a także ile chce z niej wykorzystać podczas zagranicznego pobytu. Jednak musimy pamiętać o pewnym bardzo istotnym zastrzeżeniu.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze karty do konta walutowego?
Posiadają wielowalutową kartę oraz rachunki z nią powiązane, należy na uwadze mieć jedną bardzo kluczową kwestię. Chodzi o to, że żadne konto wielowalutowe nie może pozostać puste oraz zawsze musi być ono zasilone chociażby śladową kwotą. Musi to jednak być kwota widoczna jeśli mamy w planach wyjazd zagraniczny. W innym razie, podczas konieczności pilnej dokonania transakcji walutową kartą nie czerpiemy kompletnie żadnych korzyści z posiadania jej!
A z czego to w ogóle wynika? Chodzi o to, że używają wielowalutowej karty bez ilości środków wystarczającej do pokrycia kosztu transakcji, środki są pobierane z naszego konta regularnego, z doliczeniem opłat za tak zwane przewalutowanie. W ramach samego przypomnienia – jeśli jest o na przykład euro, to prowizja jest jednorazowo pobierana. Jednak gdy mowa o walutach całkiem innych niż euro, to przewalutowanie jest zawsze podwójne, na przykład funty – euro – złotówki. Powoduje to nic innego jak to, że płacimy prowizję podwójną. Nawet tanie stosunkowo zakupy zagraniczne mogą nas naprawdę sporo kosztować.
Przed wakacyjnym wyjazdem, warto sprawdzić dokładnie stan swojego konta oraz oszacować jak kosztowne planujemy zrobić zakupy. Kwota niewystarczająca czy też brak środków na walutowej karcie generuje niestety koszty dodatkowe! Musimy być czujni i zwracać na wiele bardzo ważnych aspektów. Czasem nawet drobne szczegóły mają ogromne znaczenie. Nie może być inaczej.