Z raportu World Silver Survey 2020 wynika, iż spółka KGHM Polska Miedź uplasowała się na drugiej pozycji, jeśli chodzi o światowych producentów srebra. Raport ten uznawany jest za jeden z najistotniejszych raportów rocznych, w którym publikowane są najważniejsze informacje odnośnie światowej produkcji srebra.
Raport przygotowywany jest przez międzynarodowy zespół analityków specjalizujących się w rynkach metali. Zawarte w nim szczegółowe analizy i obszerne zakresowo statystyki od lat dostarczają niezbędnych informacji o globalnym rynku srebra. W przedstawionych w raporcie wnioskach wskazano również, iż zakłady naszej rodzimej spółki są największą na świecie kopalnią srebra.
W ubiegłym roku spółka odnotowała rekordową wartość produkcji tego surowca, która wyniosła aż 1,417 ton. Jest to wartością o aż 18 punktów procentowych większą od wydobycia srebra zrealizowanego w roku 2018. Warto również wspomnieć, iż przeszło 12 % całości przychodów spółki bierze się właśnie z produkcji srebra.
II miejsce w światowej produkcji
Prezes KGHM Polska Miedź – Marcin Chludziński – poinformował, iż zajęcie miejsca wśród światowej czołówki stanowi wynik przede wszystkim konsekwencji w działaniu i sprawnego zarządzania. Cierpliwa realizacja założonych celów przełożyła się na sukcesywne zwiększanie wyników i poprawę parametrów produkcji srebra. Tym samym spółka daje świadectwo, że w polskim przemyśle tkwi bardzo duży potencjał. Prezes pogratulował ponadto kadrze i całemu zespołowi dodając, że to dzięki nim możliwe jest osiąganie takich wyników.
Sukces budowany przez lata
Już od wielu lat spółka plasowała się na dość wysokiej pozycji, jeśli chodzi o światową produkcję srebra. Wśród głównych odbiorców tego surowca wymienia się przede wszystkim Wielką Brytanię, Stany Zjednoczone czy Belgię. Srebro sprzedawane jest pod postacią granulatu albo gąsek.
KGHM przoduje także w produkcji srebra metalicznego. produkt ten zarejestrowany jest na nowojorskiej giełdzie – COMEX pod marką KGHM HG, posiada również certyfikat Dobrej dostawy, który wystawia London Bullion Market Association.
Srebro w postaci granulatu transportowane jest w głównej mierze do fabryk, na potrzeby przemysłu jubilerskiego oraz zakładów zajmujących się produkcją stopów z zawartością srebra. Z kolei srebro w postaci gąsek dostarczane jest przede wszystkim do różnego rodzaju instytucji finansowych.
Huta Miedzi Głogów
Produkcja srebra w spółce zajmuje się Huta Miedzi Głogów, w której już od 1993 roku funkcjonuje Wydział Metali Szlachetnych. Wydział powstał przede wszystkim z myślą o odzyskiwaniu metali szlachetnych z rud miedzi, znajdujących się w szlamie anodowym, który z kolei powstaje w wyniku elektrorafinacji miedzi.
Spółka KGHM Polska Miedź może pochwalić się szerokim wachlarzem doświadczeń i rozwiązań związanych z przedsięwzięciami produkcyjnymi, eksploatacyjnymi czy rozwojowymi. Od 1997 roku spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.