Cena srebra zanotowała znaczący wzrost, jest on najwyższy od 7 lat. Spowodowała to widoczną poprawę wyników KGHM. Od spadków w marcu, spółka odbiła się o 145 proc. Trend wzrostowy się utrzymuje dzięki wzrastającej cenie miedzi i srebra. Jak wynika z analiz XTB, srebro goni złoto, staje się surowcem coraz droższym. Warto zauważyć, że na chwilę obecną cena srebra jest najwyższa od siedmiu lat, tj. od 2013 roku. W pierwszym półroczu 2020 cena srebra była bardzo podobna do tej z 2019 roku.
Niestabilna sytuacja na rynkach napędza cenę kruszców
KGHM jest drugim największym na świecie producentem srebra. Zaledwie w ciągu pięciu dni cena srebra wzrosła o 18.11 proc. Cena za uncję tego kruszcu wynosi 23.12 dolarów. Przyczyną tego stanu rzeczy jest niepokój związany z pandemią koronawirusa. Sprzyja temu również niestabilna sytuacja na rynkach światowych. Polityka banków centralnych, ścinanie stóp procentowych do zera nie zachęcają do trzymania środków na koncie.
Z wypowiedzi Michała Stajniaka analityka XTB udzielonej dla Parkietu wynika, że sytuacja na rynkach finansowych powoduje wzrost ceny srebra. Potwierdza on, że tani pieniądz, którego dostarczają banki centralne przy zerowych stopach procentowych skutkuje tym, że metale szlachetne zyskują na wartości. Ludzie wolą inwestować w kruszce, które traktują jako bezpieczny pieniądz w niestabilnych czasach. Wzrost cen może spowodować zmianę tej sytuacji. Tani dolar wzmacnia tę sytuację, a ponadto rynkowe fundamenty.
Zdaniem innego analityka FXEmpire Christophera Lewisa gwałtowny wzrost ceny srebra, w dłuższej perspektywie może powodować wzrost do 50 dolarów za uncję, podczas gdy optymalny próg oporu nie powinien przekraczać 24.5 dolara. Dokładnie taka cena srebra była w 2013 roku.
Wyniki KGHM w I połowie 2020 roku
Do połowy 2020 roku KGHM wyprodukował ponad 700 ton srebra (dokładnie 707.5 tony). Jest to wynik o 4.2 tony mniej niż w 2019 roku. W tym czasie sprzedaż srebra wzrosła o 1.7 proc., czyli do 725 ton. Jeżeli chodzi o produkcję miedzi, to nieco spadła – do około 350 ton.
KGHM inwestuje również w rozwiązania fotowoltaiczne
KGHM Zanam inwestuje w farmę, której moc przewidziano na 3 MW. Projekt jest realizowany w ramach programu pn. zielona energia. Potwierdził to Marcin Chludziński prezes KGHM.
Ekologia stanowi dla spółki jeden ze strategicznych kierunków rozwoju. W trosce o własne bezpieczeństwo i neutralność klimatyczną, KGHM chce posiadać własne zasoby zielonej energii. W przyszłości (do końca 2030 roku) spółka planuje do 50 proc. zapotrzebowania na energię pokrywać z własnych autonomicznych źródeł. Energia słoneczna i wiatrowa mają zapewnić KGHM 300 MW. Energetyka spółki będzie się rozwijała w kierunku energetyki odnawialnej, ale i ze źródeł tradycyjnych.
Ekonomiczna wydolność spółki będzie zależała od sposobów finansowania oraz kosztów. W celu realizacji planów spółka rozważa różne rozwiązania – większe zużycie gazu, wykorzystanie PV, wiatru oraz OZE. Będzie to wiązało się ze stopniowym wycofywaniem się z jednostek gazowo-parowych.