Stopy procentowe – Kiedy kupić mieszkanie w Polsce?

Naszym zdaniem standardowa inwestycja w mieszkanie ma tylko jedną wadę – jest kapitałochłonna. Ceny mieszkań na rynku pierwotnym w Krakowie czy Sopocie zaczynają się od kilkuset tysięcy złotych. Średnia cena m2 w Warszawie w lipcu 2022 to 13 000! Malownicze miasteczka są z pewnością tańsze niż większe ośrodki, a mogą być bardziej dochodowe.

Weźmy to pod uwagę planując zakup mieszkania. Cena za metr kwadratowy mieszkań w lipcu 2022 r. tylko nieznacznie różni się od ceny sprzed miesiąca. O ile wzrosły ceny mieszkań w polskich miastach miesiąc do miesiąca? Na rynku pierwotnym największe wolumeny odnotowano w Lublinie – ponad 6%, natomiast na rynku wtórnym w Katowicach – wzrost o 1,3%.

Kiedy kupić mieszkanie w Warszawie

Popyt na zakup mieszkania w stolicy Polski determinowany jest w dużej mierze chęcią osiedlenia się w największym mieście kraju, które również uważa się za oferujące swoim mieszkańcom największe perspektywy. Przedstawiając sytuację w ten sposób, pytanie brzmi, czy ceny mieszkań w Warszawie znacząco spadną w przyszłym roku.

Eksperci są podzieleni, ale zdecydowana większość nie widzi powodu, by spodziewać się niższych cen. Ponadto pojawiają się głosy, że ze względu na kumulację wielu niekorzystnych zjawisk w ostatniej gospodarce, rynek nieruchomości może mocno ucierpieć w ciągu dwóch lat. Niestety ceny limitów są niższe od przeciętnych, zwłaszcza w dużych miastach. Przykładowo według portalu marketplace.pl średnia cena mieszkania na rynku pierwotnym w Warszawie to 13 513 zł za metr kwadratowy, podczas gdy cena maksymalna to zaledwie 10 693 zł za metr kwadratowy.

Czytaj więcej: Czy warto w 2023 inwestować w nieruchomości?

Podobnie sytuacja wygląda we Wrocławiu (11 719 zł za metr kwadratowy i 9 298 zł za metr kwadratowy) oraz Krakowie (12 042 zł za metr kwadratowy i 9 090 zł za metr kwadratowy). Oznacza to, że np. w Warszawie 7% (rynek pierwotny) i 2% (rynek wtórny) mieszkań można kupić na kredyt bez własnego kapitału. W Poznaniu sytuacja wygląda lepiej. W stolicy Wielkopolski 24% mieszkań na rynku pierwotnym i 52% na rynku wtórnym można sfinansować kredytem bez wkładu własnego.

Kiedy kupić mieszkanie w Krakowie

powiedzieli analitycy. W Warszawie np. raty kredytu na 50-metrowe mieszkanie kosztują o 1597 zł więcej niż wynajem takiego mieszkania, a okres spłaty jest najdłuższy (35 lat). W Krakowie rozbieżność jest niemal równie dotkliwa. Średni koszt wynajmu 50m mieszkania to 2813 zł, natomiast rata zakupu takiej nieruchomości przy 10% wkładzie własnym wzrosła do… 4245 zł. Dodatkowe 1400 zł miesięcznie to dla wielu osób i rodzin kwota nie do pokonania. Dlatego młodym ludziom trudno jest przenieść się z wynajmowanych domów do własnych przy takich kosztach kredytu.

Sprawdź również: Przyszłość fotowoltaiki w 2023 w Polsce?

Zdaniem Jarosława Sadowskiego nowy państwowy program „Mieszkania bez samofinansowania” temu nie pomoże – nawet po zapowiadanych już zmianach. – wylicza Jarosław Sadowski. Na Pomorzu wynajem mieszkania jest już o 41% tańszy od średniej ceny. Nieco ponad rok temu okolice Wawelu – wzrost o 44%. jeszcze. Kraków pobił tu polskie rekordy, w porównaniu do 27% rok do roku w Warszawie, 26% w Rzeszowie i zaledwie 13% w Katowicach (poniżej inflacji!).

Kiedy kupić mieszkanie w Poznaniu

Potrzebujesz kupić? To kupuj – radzi klientowi Aleksander Skirmuntt, specjalista Maxon Nieruchomości. – Wybór mieszkań jest teraz większy i nie możemy przewidzieć przyszłości. Kredyt jest dziś drogi, ale co z tymi, którzy zaciągnęli go, gdy był tani? „Jeżeli teraz stać mnie na raty, to przyszłość może być już tylko lepsza” – ocenia. – Należy szukać wybudowanych mieszkań z pozwoleniami na użytkowanie. Wtedy transakcja jest szybka, a wynajem może rozpocząć się w ciągu dwóch miesięcy.

Należy pamiętać, że większość deweloperów wstrzymała nowe projekty w 2022 roku, więc do 2024 roku nowych mieszkań do wynajęcia nie będzie – zwraca uwagę Rafał Zdebski, dyrektor handlowy Inpro. – Początek 2023 roku to świetny czas na zakup nieruchomości w niespotykanych dotąd cenach. Deweloperzy zwykle udzielają rabatu w wysokości 5-10% przy zamykaniu istniejącego kompleksu mieszkalnego. Powinieneś szukać mieszkania 2-3 pokojowego, które jest dogodnie zlokalizowane. Najlepiej w funkcjonującym już osiedlu mieszkaniowym. Barometr cen. Coraz więcej mieszkań deweloperskich

Kiedy kupić mieszkanie w Gdańsku

Kupowanie kawalerki na wynajem w pobliżu Uniwersytetu Gdańskiego lub Politechniki jest jak dotąd bardzo popularne. Wiadomo, że takie mieszkanie zawsze będzie miało najemcę, a jeśli chce się je odsprzedać, to innego nabywcę – mówi Krzysztof Zalewski, specjalista ds. sprzedaży nieruchomości w Trevo Nieruchomości. – Nieruchomości zlokalizowane w centrum miasta i na wybrzeżu pozwalają na prowadzenie tzw. najmu mieszanego, czyli wynajmu krótkoterminowego latem i długoterminowego poza sezonem. Jeśli ktoś liczy na nieco lepszy zwrot z inwestycji niż wynajem kawalerki, może rozważyć zakup większego mieszkania i wynajęcie pokoju.

Czytaj więcej: Waloryzacja emerytur w roku 2023 – Ile zyskają seniorzy?

To rozwiązanie jest na tyle bezpieczne, że w przypadku, gdy najemcy jednego z pokoi przestaną płacić, pozostali dalej „pracują” i „zarabiają” zyski – dodaje Krzysztof Zalewski. Posiadanie mieszkania stało się szczególnie drogie, zwłaszcza dla tych, którzy chcą kupić na kredyt hipoteczny w stolicy Małopolski: 20-letnie kredyty i raty z 20% wkładem własnym na 50 mieszkań wzrosły w ciągu ostatniego roku Z 609 zł do 2248 zł miesięcznie, absolutny rekord w Polsce, raty kredytu 10% z wkładu własnego poszybowały w górę do ponad 2700 zł.

Co więcej, w obliczu przewidywanej przez ekspertów dalszej podwyżki stopy procentowej NBP, czeka nas prawdopodobnie kolejny wzrost wysokości raty, nawet o dodatkowe 400 zł. Dla porównania: za wynajem podobnego mieszkania pod Wawelem zapłacisz około 2100 zł miesięcznie, czyli znacznie mniej.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *