Kiedy zacząć oszczędzać na emeryturę?

Specjaliści przekonują nas każdego dnia o konieczności regularnego oszczędzania. Trudne się wydaje to szczególne u emerytów, którzy wydają większość swoich pieniędzy na leczenie. Jednak niskie stosunkowo emerytury pozwalają odłożyć pewne kwoty na realizację marzeń czy też na czarną godzinę Grupa KRUK podpowiada nam, gdzie można poszukać pewnych oszczędności.

Zakończenie zawodowej pracy oraz przejście na emeryturę to dla wielu dosyć zwrotny punkt w życiu. Wiąże się to z wieloma zmianami, jak i także z mniejszymi dochodami. Szczególnie na początku emerytom trudno będzie się przyzwyczaić do budżetu nieco skromniejszego oraz zdarza się, że dużo więcej wydają niż powinni. Jak pokazują badania, blisko połowa seniorów nie prowadzi kompletnie żadnych osobistych finansów, a jedynie sprawdza od czasu do czasu, ile jeszcze pozostało im pieniędzy. A skrupulatne planowanie budżetu domowego może mieć naprawdę wpływ korzystny na stan naszego konta.

W procesie oszczędzenia najważniejsza jest systematyczność oraz kontrola wydatków. Seniorzy pamiętać muszą, aby przywiązywać nawet wagę do małych oraz kilkuzłotowych kwot. W ciągu miesiąca, takie wydatki drobne mogą uszczuplić budżet domowy nawet o kilkadziesiąt złotych. Prowadzenie zestawienia comiesięcznego pozwoli na ustalenie, na co przeznaczane są głównie pieniądze oraz które wydatki są niezbędne,  a które akurat wynikają z mocno przemyślanych zakupów.

Planujmy wydatki

Bardzo ważne jest wyznaczenie sobie celu konkretnego, na który będziemy odkładać pieniądze. Wówczas o wiele łatwiej jest o motywację w systematycznym dbaniu o finanse osobiste. Dobrym pomysłem jest także planowanie zakupów z dużym wyprzedzeniem. Dzięki temu uzbieranie większej sumy nie będzie taki problemem jak kiedyś. Seniorzy mogą także otworzyć lokatę, na którą będą wpłacać co miesiąc odpowiednią kwotę. Jest to niesamowicie pomocne na przykład przy oszczędzaniu na cel konkretny. Na rynku jest wiele propozycji lokat, które oferowane są przez różne banki.

Rób zakupy z głową

Produkty żywnościowe stanową podstawę wydatków, ale nawet w zakresie tym można troszkę zaoszczędzić. Warto skorzystać z różnych promocji i rabatów, często jest dużo korzystniejsze kupowanie w zestawach czy też przecenionych produktów o dosyć długim terminie przydatności. Istotną pozycją w budżecie każdego seniora są leki. Dzięki zamiennikom tańszym lub zakupom z kartą rabatową danej apteki jest możliwe zaoszczędzenie sporej sumy.

Dodatkowe pieniądze

Dobrym sposobem na znaczne podreperowanie budżetu domowego oraz zarobienie dodatkowych środków jest wynajem pokoju nieużywanego czy też pietra w domu. Szczególnie w dużych miastach łatwo o znalezienie lokatora na przykład w postaci studenta, który poszukuje niedrogiego lokum.

Emeryci podejmują często także dodatkowe zajęcia jak stróżowanie oraz opieka nad dziećmi. Nawet praca w naprawdę niewielkim wymiarze godzin bardzo korzystnie może wpłynąć na poprawę finansów osobistych seniorów. Jak widać kilka ciekawych sposób się znajdzie.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *