Konto walutowe na Erasmusa i wyjazdy zagraniczne

Niezależnie od tego, gdzie się wybierasz, musisz jakoś zarządzać budżetem studenckim za granicą. Zalecamy, które konto walutowe i inne produkty (bankowe i inne) są przydatne dla studentów Erasmusa. Dla wielu młodych ludzi cały rok akademicki w innym kraju jest niezwykle kuszący.

Ponad 130 000 osób skorzystało z unijnego programu Erasmus + na podróże tylko do 2018 r. Ludzie, w tym naukowcy. Każdego roku w Polsce jest kilkanaście tysięcy studentów, którzy wyruszają na „życiową przygodę”.

Cel podróży w ramach Erasmusa? Głównie kraje strefy euro

Hiszpania, Niemcy, Włochy, Portugalia i Francja – to kierunki najbardziej popularne wśród „studentów Erasmusa”. Nie jest jednak tak, że mogą wybrać kraj w Europie. Wiele zależy od tego, czy polskie i zagraniczne uczelnie nawiązały współpracę. Zasadniczo państwa członkowskie Unii Europejskiej i kilka krajów spoza UE uczestniczą we wszystkich aspektach programu Erasmus +, np. Norwegia, Islandia, Turcja i Liechtenstein.

Powyższe informacje wydają się nieco niepotrzebne, jeśli nie możemy wyciągnąć z nich pierwszego ważnego wniosku. Znaczna część studentów wyjeżdżających na Erasmusa do miejsca zamieszkania będzie codziennie korzystać z waluty euro. Jest to ważne, gdy szukasz odpowiednich produktów bankowych. Na szczęście znalezienie konta walutowego w walucie europejskiej nie jest trudne, ponieważ wybór jest dość duży.

Konto walutowe dla studentów Erasmusa – jak je wybrać?

Nie ma wątpliwości, że wyjazd do Erasmusa, na przykład dłuższy pobyt za granicą, wymaga konta w walucie obcej. Powód jest prosty: korzystanie z polskiego rachunku złotego przez kilka miesięcy w innym kraju (chyba że karta ma funkcję taniej konwersji) nieuchronnie oznaczałoby ogromne koszty, których lepiej unikać. Stacjonarne kantor wymiany walut i obsługa gotówki na dłuższą metę nie będą tanie ani wygodne.

Ponadto same uczelnie zalecają posiadanie konta w walucie obcej – gdzieś musisz otrzymać środki ze stypendium, a lepiej, aby nie było zmniejszane co miesiąc o koszty przeliczania walut. Jak wybrać najlepsze konto walutowe? Aby nie komplikować tej sprawy, ograniczam się do kilku ważnych zasad.

Nie lekceważ sytuacji

Prostym sposobem na błędny wybór konta w walucie obcej jest po prostu skorzystanie z oferty tego banku, w którym masz konto osobiste. Atrakcyjna oferta konta w PLN niekoniecznie oznacza, że bank ma równie tanie oferty dla podróżnych. Ponadto często bardziej opłacalne jest otwarcie konta w innym banku, nawet jeśli musisz założyć jednocześnie inne konto w PLN. Bezwzględna decyzja może ostatecznie dużo kosztować.

Nie czekaj do ostatniej chwili

Lepiej zrobić formalności wcześniej. Ogólnie rzecz biorąc, otwarcie konta bankowego staje się łatwiejsze (często nawet nie wymaga opuszczenia domu) i szybsze, ale nadal warto poświęcić rozsądną ilość czasu. Nigdy nie wiadomo, czy czekanie na kartę zajmie w twoim przypadku trochę dłużej niż kilka dni. Im szybciej pomyślisz o swoim koncie, tym więcej czasu będziesz musiał podjąć najlepszą decyzję. I prawdopodobnie najważniejszy powód: musisz podać uniwersytetowi numer konta, na które powinno mieć wpływ stypendium na pobyt za granicą (+ ewentualnie stypendium socjalne).

Sprawdź dostępne waluty

Dowiedz się, w jakiej walucie możesz otworzyć konto w danym banku. Podczas podróży do kraju w strefie euro wybór jest bardzo duży, ale planowany pobyt w Czechach lub w Chorwacji znacznie ogranicza ofertę.

Zwróć uwagę na koszty i opłaty za podstawowe operacje

Mam na myśli przede wszystkim prowadzenie konta i korzystanie z karty (w niektórych bankach oba są całkowicie bezpłatne). Sprawdź także, czy bank oferuje bezpłatne wypłaty z zagranicznych bankomatów i sprawdź opłaty za przelewy pieniężne, w tym przychodzące.

Zastanów się nad sposobem zasilania konta

Pomyśl o dostępnych metodach zasilenia twojego konta walutą obcą. Płatność gotówką w oddziale zagranicznym jest oczywiście niemożliwa. I inne sposoby? Najlepiej, jeśli bank prowadzi internetowe kantor wymiany walut, który umożliwia szybką i dochodową wymianę. Być może fundusze ze stypendium lub pracy dorywczej nie wystarczą na utrzymanie i trzeba „zaoszczędzić” środki na zwykłym koncie osobistym. Oczywiście nikomu niczego nie życzymy, ale warto zauważyć, że w ramach banku można wymieniać złotówki na obce bez zbędnych kosztów.

Najlepsze Konto walutowe na Erasmusa i wyjazdy zagraniczne


Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *