Koronawirus – Czy emerytury i renty będą opóźnione?

Pandemia związana z zachorowaniami na koronawirusa coraz bardziej się szerzy. Na terenie naszego kraju prognozuje się, że szczet zachorowań może wystąpić dopiero za 2-3 tygodnie. Czy w związku z tą sytuacją zagrożone są wypłaty rent i emerytur? O tym dowiemy się w niniejszym artykule.

ZUS nadal pracuje

Na początek artykułu warto powołać się na słowa profesor Gertrudy Uścińskiej, prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, która twierdzi, że wypłaty rent i emerytur realizowane są zgodnie z planem i nie ma z tym żadnych problemów.

Warto podkreślić, iż jest to niezwykle cenna informacja zważywszy na to, że większość przedsiębiorstw przeniosła się na pracę zdalną. Bardzo ważny jest również fakt, iż niezagrożone pozostają również wypłaty tzw. trzynastych emerytur, które miały być nowością właśnie w tym roku.

Warto przy tym dodać, iż całkowity ich koszt to prawie 12 mld zł. Trzynaste świadczenie będzie przysługiwało osobom, którym prawo do emerytury lub renty istniało 31 marca 2020 r.

Nie tylko emerytury i renty…

Jak doskonale wiadomo, ZUS zajmuje się wypłacaniem nie tylko rent i emerytur, ale także wielu innych bardzo ważnych świadczeń. Cóż, należy podkreślić, iż zgodnie z deklaracjami regionalnego rzecznika prasowego ZUS województwa śląskiego – pani Beaty Kopczyńskiej – również wypłaty tych świadczeń przebiegają bez zakłóceń.

Oznacza to, że ZUS na bieżąco wypłaca zasiłki pogrzebowe, opiekuńcze, czy też chorobowe. W rozmowie z rzecznikiem padło również pytanie dotyczące waloryzacji rent i emerytur, gdyż jak można by się spodziewać te mogłyby być najbardziej zagrożone w obecnej sytuacji. Niemniej jednak pani rzecznik zapewnia, iż waloryzacje przebiegają również bez żadnych problemów, a emeryci dostaną stosownie wyższe świadczenia.

Mobilne rozwiązania w czasach pandemii

Oczywiście ZUS, jak wszystkie inne tego typu urzędy, nie przyjmuje petentów w żadnej ze swoich siedzib. W związku z tym zakład przygotował alternatywne rozwiązanie w postaci wzmocnienia swojej infolinii. Ponadto ZUS uruchomił dodatkowo aż trzy numery telefonów obsługiwane przez samych  ekspertów. Warto podkreślić, iż są one czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 15. Poniżej przedstawiamy specjalnie uruchomione numery telefoniczne:

  • (22) 290 87 01 – prawdopodobnie najbardziej pożądany kontakt w obecnej sytuacji. To właśnie pod tym numerem telefonu można otrzymać wszelkie informacje dotyczące świadczeń z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji oraz zasiłków opiekuńczych na czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły.
  • (22) 290 87 02 – jest to numer przeznaczony specjalnie dla przedsiębiorców. To właśnie pod nim każdy przedsiębiorca uzyska wszelkie potrzebne informacje dotyczące wsparcia oferowanego przez ZUS
  • (22) 290 87 03 – jest to infolinia dla osób, które miały zaplanowane na czas pandemii badania lekarskie lub rehabilitacje lecznicze.

Oczywiście cały czas należy pamiętać o tym, że pod numerem telefonu (22) 560 16 00 można skontaktować się z ZUSem we wszystkich innych bardziej „normalnych” i „codziennych” sprawach. Warty uwagi jest fakt, iż pod tym numerem konsultanci dostępni są nieco dłużej – od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 18.

Ponadto z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych można się kontaktować za pomocą wiadomości e-mail pod adresem: [email protected]a także poprzez Platformę Usług Elektronicznych po uprzednim zalogowaniu się na nią.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *