Koronawirus – Czy gotówka i banknoty są bezpieczne?

Pandemia koronawirusa spowolniła światową gospodarkę, jednak coraz więcej osób zaczęło się zastanawiać nad tym, czy koronawirus może utrzymywać się na banknotach oraz drobnej gotówce. W końcu każdy ma styczność z gotówką, np. gdy wypłaca się ją w bankomacie, płaci się za zakupy w supermarkecie lub też za dowóz jedzenia z restauracji. Niektóre osoby nie wiedzą za bardzo, co zrobić z banknotami, aby nie narazić się na niebezpieczeństwo. Warto więc dowiedzieć się, czy jest się czego obawiać, czy też z gotówki można korzystać bez żadnego zawahania.

Czy do gry wejdą waluty cyfrowe?

Odejście od tradycyjnej gotówki oznacza sporą szansę dla walut cyfrowych, którymi można się przecież posługiwać w bardzo bezpieczny sposób i bez obaw o to, że ktoś zarazi się koronawirusem.

Z całą pewnością warto mieć na uwadze to, że koronawirus może utrzymać się na powierzchni gotówki, dlatego też specjaliści zalecają realizowanie transakcji bezgotówkowych, np. przy użyciu swojej karty płatniczej. Ponadto styczność z drugą osobą jest wtedy zdecydowanie krótsza, a czasami nie musi do niej w ogóle dochodzić, gdy za zakupy zapłaci się przez Internet, itd.

Powolne odchodzenie od gotówki nie dla każdego jest jednak dobrą informacją, tyczy się to przede wszystkim osób starszych, które na temat działania walut cyfrowych za wiele nie wiedzą. Obsługiwanie ich jest bardziej skomplikowane, niż w przypadku tradycyjnej gotówki, co dla niektórych mogłoby być przeszkodą, której nie da się pokonać bez pomocy młodszej osoby.

Ryzyko przeniesienia wirusa z pomocą gotówki jest bardzo niskie

Trzeba mieć na uwadze to, że ryzyko przeniesienia koronawirusa z pomocą używanej gotówki jest obecnie bardzo niskie i nie należy się tym zbytnio zamartwiać. Oczywiście zupełnie inna sytuacja ma miejsce wtedy, gdy osoba zarażona lub też człowiek, który o tym nie wie kichnie na taki banknot lub na drobną gotówkę. W takim przypadku szansa na zarażenie się wirusem zdecydowanie wzrasta.

Warto jednak mieć na uwadze, że przy używaniu kart płatniczych lub wpisując kod PIN na terminalu również można zarazić się szalejącym wirusem. Z racji tego zaleca się realizowanie płatności online, aby nie mieć styczności ani z gotówką, ani z terminalami płatniczymi.

Odkażanie gotówki kluczem do sukcesu

Według niektórych specjalistów kluczem do sukcesu jest odkażanie gotówki. Wynaleziono do tego specjalistyczne urządzenia, m.in. na terenie Indii. O ile banknotów nie można umyć pod bieżącą wodą, o tyle zaleca się stosowanie takich praktyk w przypadku drobnych monet. Można je też odkazić przy pomocy specjalnych płynów dezynfekcyjnych, dlatego na pewno warto stosować je regularnie, nie tylko w swoich gospodarstwach domowych, ale też w sklepach i wielkich supermarketach.

Ludzie coraz chętniej się na to decydują, tak aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo w otwartej przestrzeni. Po kontakcie z gotówką powinno się również dokładnie odkazić własne ręce, przy pomocy żelu antybakteryjnego lub mydła. Zalecają to specjaliści z WHO, więc nie powinno się lekceważyć takich wskazówek.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *