Koronawirus Oszustwa inwestycyjne – KNF apeluje o ostrożność

Pandemia koronawirusa to trudny moment dla mieszkańców niemal całego świata. Niestety, także w tych okolicznościach jesteśmy zagrożeni przez różnego rodzaju oszustów, którzy wykorzystują panującą sytuację do wyłudzania pieniędzy.

Komisja Nadzoru Finansowego apeluje o ostrożność. Dowiedz się jak obronić swoje środki przed złodziejami. 

Jak oszuści wykorzystują okres epidemii?

W czasach kryzysu towarzyszy nam niepewność, którą odczuć można niemal na każdym kroku. Niestety, także nasze finanse mogą zostać narażone na poważne niebezpieczeństwo. Właśnie dlatego w tym momencie należy zachować szczególną ostrożność i dokładnie weryfikować wszystkie informacje i źródła dotyczące kwestii finansowych. Także te dostępne na stronach internetowych naszego banku lub innych instytucji finansowych.

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego uczula obywateli między innymi na propozycje dotyczące okazyjnego kupna akcji lub obligacji spółek, które produkują środki czystości lub sprzęt medyczny. KNF poleca także uważać na podejrzenie SMS-y, telefony lub maile, które mają na celu wyłudzenie naszych danych.

Oszuści mogą także wykorzystywać pojawiające się w internecie reklamy, które zachęcają na przykład do wzięcia pożyczki albo próbują nakłonić do wykonania przelewu. Pamiętajmy, aby nie otwierać żadnych linków, które w jakikolwiek sposób wydają nam się podejrzane.

źródło knf.gov.pl

Na co należy szczególnie uważać?

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zwraca uwagę na to, aby w czasach kryzysu związanego z pandemią koronawirusa nie podejmować żadnych pochopnych decyzji inwestycyjnych. Oszuści okazują się wyjątkowo kreatywni w kwestii wymyślania metod wyłudzania pieniędzy, dlatego powinniśmy być wyjątkowo ostrożni.

Wiele osób zastanawia się na co powinno się szczególnie uważać. Poza wymienionymi wyżej czynnikami warto także zwiększyć swoją czujność w kwestiach takich jak telefony od osób, które proponują nam szybki zysk lub odrobienie strat poprzez alternatywne inwestycje.

W tym okresie powinniśmy być także szczególnie wyczuleni na wszelkie propozycje szybkiej gotówki, w tym tak zwanych chwilówek i krótkoterminowych pożyczek. Zanim podejmiemy jakiekolwiek decyzje, powinniśmy dobrze zweryfikować podmiot, z którym mamy do czynienia. Można tego dokonać na przykład na stronie internetowej KNF.

Próba wyłudzenia danych klientów banku

Reprezentatywnym przykładem szalejącej ostatnimi czasy fali oszustów są SMS-y, które otrzymali niedawno klienci banku PKO. Informowały one, że prywatne środki zgromadzone na kontach zostają przekazane do rezerw NBP.

Aby zachować tysiąc złotych, zalecano logowanie na stronie, która prowadziła do specjalnie przygotowanego przez hakerów adresu. Jeżeli otrzymamy podobnie brzmiącą wiadomość, pamiętajmy o tym, aby pod żadnym pozorem nie wchodzić w przesłany link. Całego SMS-a należy usunąć a sytuację zgłosić do odpowiednich służb.

W sytuacji kryzysu powinniśmy zachować zdrowy rozsądek i nie podejmować żadnych pochopnych decyzji finansowych. Oszuści wykorzystają bowiem każdą okazję, aby zarobić naszym kosztem.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *