[ Koronawirus ] Powiatowe ograniczenia w Polsce – zasady

W czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosił, że w 19 powiatach o największym wzroście zachorowań zostaną wprowadzone dodatkowe środki ostrożności. Postanowienie dotyczy między innymi województwa wielkopolskiego, małopolskiego i łódzkiego.

Od soboty będą obowiązywać zaostrzone regionalnie ograniczenia. Na konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Zdrowia Szumowski poinformował o planowanym wprowadzeniu dodatkowych ograniczeń dla 19 powiatów, w których odnotowano największy wzrost zachorowań. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na podział tych ograniczeń na dwa rodzaje – czerwony i żółty.

Żółte i czerwone ograniczenia – dla kogo i co oznaczają?

Większe „czerwone” ograniczenia obowiązują dla powiatów: ostrzeszowskiego, nowosądeckiego, Nowy Sącz, wieluńskiego, pszczyńskiego, Rudy Śląskiej, rybnickiego, Rybik i wodzisławskiego. Tam wprowadzane będą najsurowsze ograniczenia. Zakazane zostanie funkcjonowanie siłowni, kin i sanatoriów. Wprowadzone będzie także ograniczenie liczby gości na weselach i pogrzebach do 50 osób, a w kościołach do 1 osoby na cztery metry kwadratowe. Oprócz tego w miejscach publicznych należy nosić maskę.

Łagodniejsze, „żółte” ograniczenia zostały nałożone na powiaty: wieruszowski, Jastrzębie Zdrój, jarosławski, Żory, kępiński, przemyski, cieszyński, pińczowski, oświęcimski i Przemyśl. Według zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia będą mogły odbywać się tam imprezy sportowe, kulturalne oraz projekcje filmowe w kinach z udziałem 25% uczestników. Na weselach i pogrzebach może być obecnych maksymalnie 100 osób. W powiatach, które zostały oznaczone na żółto zmianie nie ulegają przepisy dotyczące ograniczeń w kościołach, noszeniu masek czy te związane z komunikacją miejską.

Zmiany zasad, które będą obowiązywały w ww. powiatach nie wpłyną na pracę salonów fryzjersko-kosmetycznych, handel, transport lotniczego czy organizację spotkań.

Koniec z beztroską

Podczas omawiania podziałów, Szumowski zauważył, że większość Polski jest oznaczona kolorem zielonym. Dodał jednak, że wciąż istnieje wiele obszarów, w których ten wzrost jest szybki, w związku z czym trzeba podjąć odpowiednie działania. Wskazał również, że wakacje nie powodują wzrostu liczby zachorowań, gdyż obszar nad morzem w całości oznaczony jest na zielono. Dodał, że pora na zakończenie zaniedbań i przypomniał, że należy przestrzegać zasad higieny i stosować maseczki ochronne.

Wiceminister resortu Janusz Cieszyński poinformował, że od 1 września konieczne będzie posiadanie stosownego dokumentu o przeciwwskazaniach lekarskich do zakrywania ust i nosa. Informacja została podana wcześniej, aby każdy zdążył uporać się z załatwieniem wymaganego zaświadczenia. Podkreślił również, żeby pamiętać o tym, że liczba osób posiadających takie zaświadczenie powinna być jak najmniejsza.

Szef resortu zdrowia zapowiedział również, że w najbliższych dniach można się spodziewać liczb w przedziale 500, 600, może 700, ponieważ codziennie zostanie przebadanych około 1000 do 2000 miejsc pracy, w których występuje największa liczba zachorowań.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *