[ Koronawirus ] Rekomendacje i rejestr wesel w 2020r.

Pomimo panującej epidemii można było zauważyć, że ludzie przestali tak bardzo obawiać się wirusa, a życie powoli wracało do normy – zaczęliśmy wyjeżdżać na wakacje, spotykać się ze znajomymi, organizować duże imprezy. Ostatnie dni jednak to nagły wzrost zachorowań. To skutek kilku zbiegających się w czasie czynników, ale jednym z najważniejszych jest duża liczba organizowanych wesel.

Wesela a bezpieczeństwo

Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny, poinformował niedawno, że niedługo zostaną przedstawione rekomendacje dotyczące wesel. Pośród nich znajdą się między innymi prośby o organizacje wesel, które będą mniejsze, ale także krótsze. Zapowiedziano również wprowadzenie rejestru wesel.

Podczas rozmowy z portalem money.pl Jarosław Pinkas stwierdził, że aktualnie trwają pracę nad rekomendacjami dotyczącymi imprez weselnych. Wspomniał także, że jego zdaniem 'wesela są zbyt duże”.

Podczas tej rozmowy wspomniał także o tym, że Inspektorat Sanitarny uważał, że wesela będą bezpieczne pomimo panującej epidemii. Teraz jednak pewne jest, że na wesela zaprasza się zbyt wielu gości, nawet trzy razy więcej niż jest to rekomendowane, w tym osoby starsze, które są najbardziej narażone. Dodał też, że na weselach nie zachowuje się bezpiecznego dystansu.

Decyzje dotyczące organizowania wesel mają pojawić się w ciągu kilku najbliższych dni. GIS ma apelować o noszeniu maseczek przez gości w przestrzeniach zamkniętych, ale także o skrócenie i zmniejszenie imprez. Wspomniane zostało również, że wesela mogą być kontrolowane. Po czym zaapelował, żeby kontrole przyjmować z należytą atencją, ponieważ te mają na celu chronienie gości, a nie nakładanie mandatów na osoby biorące udział w zabawie.

Nadchodzi rejestr wesel?

Jarosław Pinkas w trakcie rozmowy odniósł się również do propozycji wprowadzenia rejestru wesel. Jej istnienie zostało potwierdzone, a według szefa GIS taki dokument zawierałby informacje dotyczące miejsca organizacji imprezy oraz liczby zaproszonych osób.

Dodał także, że w przypadku pojawienia się wirusa na weselu, istnienie takiego rejestru znacząco ułatwiłoby dochodzenie epidemiologiczne. Jeśli rejestr zawierałby adresy gości, Urząd Sanitarny mógłby z łatwością dotrzeć do osób, które mogą być zarażone.

Jest to jedna z reakcji na zeszły tydzień. Pobity bowiem został wtedy dobowy rekord ilości osób, u których wykryty został koronawirus od początku trwania epidemii – było to 658 przypadków. W poniedziałkowym komunikacje Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 575 przypadkach zarażenia wirusem Covid-19. To już prawie 47,5 tysiąca zakażonych osób.

Należy zadać sobie pytanie, czy obostrzenia nie zostały zdjęte za szybko. Wakacje to bardzo specyficzny okres, w którym ludzie przemieszczają się często na duże odległości, co sprzyja rozwojowi epidemii. Należy się przygotować na to, że kolejne dni mogą obfitować w kolejne informacje o dużych ilościach zakażonych. Czy to czas by przygotować się na kolejną, drugą falę epidemii oraz związanych z nią ograniczeń?

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *