[ Koronawirus ] Z wakacji na kwarantannę. Lista krajów objęta kwarantanną

Ministerstwo Zdrowia poinformowała, że osoby wracające z państw, które zostały objęte zakazem lotów zobligowane będą do odbycia obowiązkowej kwarantanny. Nowy minister zdrowia ,Waldemar Kraska, dodatkowo wskazał, że w chwili obecnej nie jest znany dokładny termin od kiedy będzie obowiązywała kwarantanna. Do niedawna rząd utrzymywał, że osoby wracające z określonych krajów zamiast kwarantanny będą musiały przejść testy.

Powracający z zagranicy – kwarantanna czy test?

Niemal codziennie jesteśmy świadkami ogromnych zmian w podejściu do nakładania ograniczeń dla osób przekraczających granicę i podróżujących, którzy korzystają z linii lotniczych. W pierwszej kolejności ogromny chaos wzbudziło nowe rozporządzenie w sprawie zakazu lotów, które było przedstawione w piątkowym projekcie. Zgodnie z nim już od środy miały być ogromne utrudnienia dla osób powracających m.in. z Hiszpanii, Albanii i Malty. Z kolei w środę okazuje się, że przedstawione plany będą wdrożone dopiero od 1 września. Obecnie wiele osób zastanawia się, czy kwarantanny będzie można jednak uniknąć i czy słowa Waldemara Kraska będą ostateczne. Na konferencji prasowej przedstawił, że obowiązkowa kwarantanna będzie dotyczyła wszystkich pasażerów z Polski, którzy będą powracali z krajów znajdujących się na liście zakazów lotów.

Lista krajów z zakazem lotów

Minister Kraska podkreślił, że lista krajów objętych zakazem lotów jest celowo podawana wcześniej. Ma to zmobilizować turystów do lepszego obmyślenia powrotu. Dodatkowo przedstawił, że dla osób, którym nie uda się terminowo wrócić do Polski będzie przygotowana specjalna pomoc ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Ponadto podkreślał, że te osoby będą musiały liczyć się z możliwością odbycia dwutygodniowej kwarantanny.

Swoją wypowiedź spuentował stwierdzeniem, że Polska też jest pięknym krajem i w czasach koronawirusa o wiele lepszym rozwiązaniem jest odpoczynek w kraju. 

Minister Kraska nie przekazał na konferencji dobrych wieści, unikał także przedstawiania konkretnych informacji. Na ten moment nie wiadomo, czy lista w najmniej spodziewanym momencie nie ulegnie poszerzeniu, ponieważ tego nie potwierdził i nie zaprzeczył doniesieniom.

Nieoficjalnie pozyskane informacje wskazują, że zakazy lotów będą mogły odnosić się do konkretnych regionów. Przykładowo na Wyspach Kanaryjskich jest o wiele mniej przypadków zachorowań niż w innych obszarach Hiszpanii. Brak jednoznacznych ustaleń w tej sprawie doprowadza do powstawania coraz liczniejszych koncepcji. Z pewnością na oficjalny komunikat będzie trzeba jeszcze troszkę poczekać.

Dla przypomnienia warto cofnąć się do wypowiedzi byłego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Minister Szumowski przedstawił, że dla pasażerów powracających z krajów o zwiększonej liczbie zachorowań przewidziane są bezpłatne testy na koronawirusa, które w całości będzie refundowało państwo. Miałoby to być alternatywne rozwiązanie do dwutygodniowej kwarantanny. Wszystko jednak wskazuje na to, że plany diametralnie się zmieniły wraz z nowym ministrem, niestety na niekorzyść obywateli.

 

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *