[ Koronawirus ] Zakaz lotów do Polski – nowa lista państw Wrzesień 2020

Pandemia koronawirusa spowodowała zawirowania w rozkładach lotów. Zakazami międzynarodowych połączeń lotniczych są obejmowane kolejne kraje. Tym razem obostrzenia dotknęły lotów z Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych czy Czarnogóry. Zakaz nie będzie na razie stosowany w stosunku do czarterów, będących lotami na zlecenie organizatora turystyki. To rozporządzenie, wystosowane przez Radę Ministrów, weszło w życie w środę po północy. Opublikowano je także w Dzienniku Ustaw.

Zakazy lotów a pandemia

Od 15 września wchodzi w życie wspomniane powyżej rozporządzenie. Dotyczy ono wykonywania przelotów z lotnisk, które wpisane są do ewidencji lotnisk cywilnych, lądowisk, wpisanych do ewidencji lądowisk oraz przewozów pasażerów cywilnych z lotnisk znajdujących się w krajach, wymienionych w rozporządzeniu.

Jako uzasadnienie podano obowiązek ograniczania ruchu lotniczego. Ma to związek z obowiązkiem minimalizowania zagrożenia zdrowia publicznego, szczególnie obywateli Polski. Cała ta sytuacja spowodowana została utrzymującą się na wysokim poziomie liczbą zachorowań na wirusa SARS-CoV-2.

Wykaz państw objętych zakazem ruchu lotniczego, zaprezentowany przez polski Rząd, oparty został o dane Europejskiego Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób z dnia 24. sierpnia 2020 roku. Uwzględniona została także skumulowana czternastodniowa liczba zachorowań na koronawirusa.

Zmiany w porównaniu z 1. września

Poprzednie rozporządzenie, obowiązujące od wtorku, 1. września nie zawierało punktu wyłączającego spod zakazu ruchu lotniczego czarterów. W nowopowstałym punkcie zawarto stwierdzenie, że treści rozporządzenia nie stosuje się do statków powietrznych, które wykonują loty międzynarodowe wyczarterowane przez organizatora turystyki lub firmy działającej na jego zlecenie przez wejściem w życie rozporządzenia.

Okres wakacji i długich urlopów zawsze sprzyja wyjazdom do innych krajów. Zdaniem rządu, mimo pandemii, wielu Polaków wzięło udział w imprezach turystycznych, nierzadko w państwach, które wymieniono w treści rozporządzenia. Z tego względu zapewniony musi zostać bezpieczny i niczym niezakłócony powrót osób, które obecnie przebywają za granicą. Ułatwi to również rozwiązywanie potencjalnych problemów, mogących pojawić się po stronie podróżujących lub organizatorów wycieczek.

Najbardziej uciążliwe mogą się okazać powroty turystów z bardzo popularnych wakacyjnych destynacji, jak: Hiszpania, Czarnogóra, Albania, Izrael, Malta czy Macedonia Północna. Innymi ważnymi dla Polonii państwami na liście są m.in. Stany Zjednoczone, Kazachstan czy Brazylia.

Wyłączenia

Publikacja zawiera zapis, że powyższe zakazy nie będą obejmować samolotów, które będą wykonywać loty międzynarodowe na zlecenie Prezesa Rady Ministrów lub za jego zgodą. Spod rozporządzenia wyłączone są statki powietrzne, wykonujące czynności na rzecz Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz obcych wojsk, przebywających na terytorium Polski. Rząd motywuje tą decyzję możliwością wykonywania obowiązków służbowych najważniejszych osób w państwie.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *