Kredyt hipoteczny na remont mieszkania

Wydatki związane z modernizacją lokalu można pokryć kredytem hipotecznym, który jest znacznie tańszy od pożyczki gotówkowej. Klient musi jednak dysponować prawem własności jakiejś nieruchomości i przejść przez większe formalności.

Kredyt hipoteczny na remont mieszkania – warunki otrzymania

Zwykle remont mieszkania, np. malowanie, wymianę okien czy instalacji, finansujemy kredytem gotówkowym. Jego zaletą są ograniczone formalności i krótki czas realizacji wniosku. W wielu bankach takie pożyczki można uzyskać niemal od ręki – dotyczy to jednak stałych klientów i raczej niskich kwot. Wadą tego rodzaju finansowania są duże koszty.

By ich uniknąć, warto pomyśleć o zaciągnięciu kredytu hipotecznego z przeznaczeniem na remont lokalu. Takie rozwiązanie pozwala wydłużyć okres spłaty i obniżyć wysokość raty. Poza tym jest dwu-trzykrotnie tańsze od kredytu gotówkowego (płacone odsetki są mniejsze).

Zakup i remont w jednym Kredyt hipoteczny

By móc zaciągnąć kredyt hipoteczny na remont mieszkania, trzeba być właścicielem jakiejś nieruchomości. Niekoniecznie musi to być mieszkanie czy dom, które będziemy modernizować. Chodzi o prawo własności nieruchomości i jej czystą hipotekę. Oznacza to, że zastawiana nieruchomość (dom, mieszkanie, działka) nie może być obciążona żadnymi roszczeniami, np. innym kredytem.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy kupujemy lokal za pieniądze banku i w ramach tej samej transakcji bank wypłaca nam jeszcze pieniądze na remont.

Przykład. Chcemy na kredyt kupić używane mieszkanie warte 150 tys. zł i je wyremontować. Zwracamy się więc do rzeczoznawcy o sporządzenie operatu. Ekspert szacuje, że doprowadzenie obiektu do pożądanego stanu pochłonie 50 tys. zł. Do banku występujemy więc o 200 tys. zł, z czego 150 tys. zł przeznaczymy na nabycie prawa własności, a resztę – na odnowienie lokalu. Zabezpieczeniem całej kwoty będzie prawo własności nieruchomości.

Kredyt hipoteczny – Ściśle określony cel

Środki z takiego kredytu hipotecznego muszą być wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem. Nie możemy kupić samochodu albo wycieczki dookoła świata. Skoro pożyczyliśmy na remont, to przyznane pieniądze musimy przeznaczyć na wynajęcie ekipy remontowej, architekta, zakup materiałów.

Bank może też wymagać od nas przedstawienia faktur i rachunków za wykonane prace związane z remontem. Może też zastrzec sobie prawo przeprowadzenia inspekcji inwestycji i zobowiązać nas do dostarczania zdjęć potwierdzających postęp prac modernizacyjnych.

Takich ograniczeń nie ustanawia pożyczka hipoteczna. W tym przypadku wnioskodawca też zastawia prawo własności posiadanej nieruchomości, ale może wykorzystać przyznane pieniądze w dowolny sposób. Nie musi też dokumentować poniesionych wydatków.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *