Które z kryptowalutowych giełd są najbardziej uczciwe?

Organizacja non-profit, instytut BTI (Blockchain Transparency Institute), zajmujący się przejrzystością w sferze kryptowalut, a szczególnie w kwestii danych dostarczanych przez giełdy kryptowalutowe, opublikował raport z przeprowadzonego przez siebie badania na temat: „Które z giełd wzbudzają wśród użytkowników największe zaufanie?

Badanie przeprowadzone przez BTI

19 września bieżącego roku był dniem, w którym już po raz piąty Blockchain Transparency Institute opublikował wyniki stale przeprowadzanych przez siebie badań sprawdzających oraz oceniających rzetelność giełd kryptowalutowych. Badania przeprowadzane są po to, aby za pomocą algorytmu wyeliminować jak największą możliwą ilość nieuczciwych praktyk inwestycyjnych dokonywanych właśnie na giełdach krytowalut. Ostatnie rezultaty swych badań BTI skomentowało w taki sposób (cytat niedokładny):

Współpracując z giełdami kryptowalutowymi przyczyniliśmy się do wykrywania i eliminowania powstających wash trade (nieuczciwe zagrywki giełdowe), wraz z zamykaniem kont popełniających to wykroczenie. Dzięki temu od początku roku 2019 globalny wash trade zmalały na 40 największych giełdach świata o 35.7%.

Badanie wykazało, które z giełd cieszą się największym zaufaniem klientów i najlepiej wypadły w nim cztery z nich: Kraken, Poloniex, Coinbase oraz UpBit. Jednocześnie wykryto, na których giełdach dochodziło do największej liczby odnotowanych przypadków wash tradingu i są to giełdy OKex oraz Bibox. Obliczono, że wskaźnik fałszywego wolumenu na wymienionych giełdach wyniósł niemalże 75%.

Ciągle wzrastająca liczba i popularność giełd kryptowalutowych

Od powstania pierwszej kryptowaluty, czyli bitcoina upłynęło sporo czasu i obecnie już funkcjonuje na świecie kilka tysięcy kryptowalut. Wirtualną walutę można nabywać na giełdach kryptowalutowych, a wybór giełd, jak i wybór kryptowalut jest równie szeroki. Jak długo w poszczególnych krajach świata kryptowaluty będą legalne, tak długo dostęp do nich będzie prosty i właśnie za pośrednictwem kryptowalutowych giełd.

Najwyższy poziom uczciwości, jak pokazało badanie, w pierwszej kolejności wykazały jako państwo Stany Zjednoczone, gdyż to na ich terenie, a ściślej w San Francisco, mają swoje siedziby Kraken oraz Coinbase. Można się jednak tutaj zastanawiać, czy jest to wynik uczciwości stricte, czy też może USA przodują w odpowiednich regulacjach prawnych, zapobiegających w większej mierze oszustwom, niż ma to miejsce w innych krajach.

Przy czym nie można tutaj zapominać o giełdzie Binance, będącej na tę chwilę najpopularniejszą wśród ludzi funkcjonujących na rynkach kryptowalut. Chociaż założona w Chinach, skąd zmuszona została do wyprowadzki ze względu na zakazy wprowadzone przez tamtejszy rząd, to funkcjonuje na najwyższym poziomie i obecnie szykuje się do wejścia na rynek amerykański. Staje się to oficjalnie wraz z uruchomieniem stablecoina Binance.US., opartego w całości o fiducjarnego dolara amerykańskiego (USD).

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *