Lekkie odbicie PLN na bazie wzrostu eurodolara

Początek nowego tygodnia handlu na rynku FX przynosi podbicie kwotowań PLN wraz ze wzrostowym otwarciem na eurodolarze. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5270 PLN za euro, 4,1760 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,3096 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1930 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1.358% w przypadku obligacji 10-letnich.

Pierwsze godziny handlu w nowym tygodniu przynoszą pozytywne impulsy, pomimo kolejnej fali zniżek na wycenie ropy naftowej. Kontrakty na WTI tracą 9%, podczas gdy Kospi oraz Nikkei rosną ponad 2%. Wyraźny, wzrostowy impuls widoczny jest również na eurodolarze (podbicie nad 1,084 USD). Co ciekawe wedle informacji CFTC ilość spekulacyjnych, krótkich pozycji na USD jest najwyższa od 2 lat. Po porannym BoJ (zniesienie limitów ale bez reakcji na JPY) rynek czeka na środowy FED oraz czwartkowy EBC. Emocje mogą się wiązać głównie z EBC, gdyż rynek oczekuje włączenia, w program nabywania długu, również papierów nieinwestycyjnych (junk bonds), co może podbić tarcia w ramach samej instytucji. Lokalnie, sam PLN, korzysta z podbicia EUR/USD – EUR/PLN ponownie zmierza w kierunku istotnego wsparcia na 4,50 PLN.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych wskazań makro z rynku krajowego. Również szeroki kalendarz, globalny, makro nie zawiera dziś istotniejszych pozycji. O godz. 16:30 mamy wskaźnik FED z Dallas dla przemysłu, jednak zwyczajowo nie wzbudza on większych emocji.

Z rynkowego punktu widzenia EUR/PLN oscyluje nad wsparciem w okolicach 4,50 PLN. Będziemy najpewniej obserwować kolejną próbę wybicia tego istotnego wsparcia, korzystając z nastrojów na EUR/USD. Nawet w przypadku takiego scenariusza wątpliwym jest abyśmy zaobserwowali mocniejsze odreagowanie na PLN (i powrót np. w okolice 4,30 PLN), gdyż szeroki układ risk-off związany z COVID19 ogranicza potencjał umocnienia walut EM.

Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów.
(Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor, DM BOŚ oraz MarketInvest.pl nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszych komentarzy.
Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *