Jak podaje Medcamp, spółka New Lab System nawiązała współpracę z zespołem GenXone i wspólnie przygotowano projekt odnoszący się do utworzenia w pawilonie oraz wyposażenia laboratorium diagnostycznego w drugiej klasie bezpieczeństwa (BSL-2). Medcamp przystąpił właśnie do współfinansowania owego projektu, a środki na to pragnie pozyskać z uchwalonej emisji akcji serii C.
Laboratorium łatwe w instalacji
Jak przeczytamy w komunikacie, tego typu laboratorium będzie można zainstalować w dowolnym miejscu z dostępem do internetu i mediów. Tym samym łatwo otrzymane 50 m2 powierzchni laboratoryjnej, będzie można uruchomić w miejscowościach, gdzie wystąpią ogniska choroby – przy położonych z dala od centrów medycznych domach spokojnej starości albo na parkingach usytuowanych przy małomiasteczkowych przychodniach.
Wygodą takiego rozwiązania jest to, że po wygaśnięciu danego ogniska koronawirusa SARS-CoV-2, będzie można stosunkowo szybko przenieść laboratorium w inne miejsce zapotrzebowania na taką placówkę.
Zobacz również: MEDCAMP S.A. i GenXone szczepionki na koronawirusa
Wstępnie oszacowany koszt jednego laboratorium ma wynieść ok. 750 tysięcy zł netto, wliczając w ten koszt niezbędne wyposażenie wraz ze sprzętem do diagnostyki. Według założenia zaangażowanych w projekt spółek, wydajność podstawowej wersji jednego laboratorium wyniesie ok. 350 przebadanych próbek na dobę.
Odpowiedź na zapotrzebowanie
Sam zamysł i projekt jest oczywiście odpowiedzią na zapotrzebowanie, czyli na ogólny brak wyspecjalizowanych laboratoriów do analizy próbek, jak i brak placówek wykonujących testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, a szczególnie w mniejszych miejscowościach. Jest to także pomoc w odciążeniu już działających laboratoriów, a w szczególności ich pracowników. Na współfinansowanie projektu, jak wyjaśnia Medcamp, przeznaczone zostaną środki z uchwalonej emisji akcji serii C.
Czym jest GenXone
GenXone jest podmiotem działającym w branży biotechnologicznej i zajmującym się wykorzystywaniem technologii sekwencjonowania nanoporowego (NGS). Działalność dotyczy wielu obszarów nauki oraz biznesu, a m.in. diagnostyki genetycznej, przemyśłu spożywczego, weterynarii, a także rolnictwa. Spółka GenXone jest także pierwszym partnerem handlowym Oxford Nanopore Technologies (ONT) w Polsce, który uzyskał oficjalne certyfikowanie, umożliwiające świadczenie usług sekwencjonowania.
W roku 2018 spółka utworzyła własne Laboratorium Genetyki Molekularnej GenXone, które już w połowie przyszłego, czyli 2019 roku uzyskało status NZOZ, dzięki może świadczyć usługi powiązane z działalnością leczniczą.
Oprócz biznesmenów firma zatrudnia ludzi w zespołach roboczych, w tym wybitnych specjalistów w takich dziedzinach naukowych, jak biologia molekularna i medyczna, biotechnologia, ja również bioinformatyka. Obecnie wraz ze spółką New Lab System, a przy wsparciu Medcamp, spółka wkracza na pole frontu w walce z koronawirusem SARS-CoV-2, który zbiera śmiertelne żniwo na całym świecie, wywołując chorobę COVID-19.