Microsoft chce zainwestować w Polsce aż miliard dolarów

We wtorek 5 maja doszło do zawarcia niecodziennego, jak na polskie warunki partnerstwa między OChK i gigantem na rynku technologicznym, czyli firmą Microsoft. OChk czyli Operator Chmury Krajowej to polska spółka powstała dzięki inicjatywie jednego z głównych banków krajowych PKO Banku Polskiego oraz Polskiego Funduszu Rozwoju.

Miliard dolarów dla rozwoju polskiej technologii

Informację o tym wyjątkowym wydarzeniu przekazano podczas konferencji, która odbyła się we wtorek. Przekazali ją główni zainteresowani czuli Operator Chmury Krajowej. Spółka uchyliła rąbka tajemnicy informując, że spotkanie podczas którego podpisano akt zawarcia partnerstwa zostało przeprowadzone zdalnie, a udział w nim wzięło wielu ważnych gości, zarówno z Polski jak i zagranicy. Wśród osób będących świadkami zawarcia umowy byli między innymi: Georgette Mosbacher, ktra pełni funkcję Ambasador Stanów Zjednoczonych w naszym kraju, przedstawiciel Firmy Microsoft Jean – Philippe Courtois, Zbigniew Jagiełło czyli Prezes PKO Bank Polski, przedstawiciel Polskiego Funduszu Rozwoju – Paweł Borys oraz premier Polski Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu z nieukrywana satysfakcja wypowiedział się o inwestycji Microsoftu, podkreślając, że wybór Polski przez tak dużą firmę i przekazanie nam aż 1 miliarda dolarów świadczy jedynie o tym, że nasz rynek cyfrowy nie przestaje być atrakcyjny, nawet w dobie ogromnego kryzysu gospodarczego. Premier podkreślił także, że przekazana kwota jest największą, jak dotąd, przekazaną w tym regionie Europy.

Chmura w Europie Środkowo-Wschodniej

Polska inwestycja firmy Microsoft jest szalenie ważna nie tylko dla naszego kraju ale dla całej Europy Środkowo-Wschodniej. Jest to w końcu pierwsze takie partnerstwo między gigantem ze Stanów Zjednoczonych a krajem tego regonu. Głównym celem inwestycji jest powstanie regionalnego centrum danych (region data center), którego istnienie niezbędne jest do prawidłowego i efektywnego działania chmury autorstwa Microsoft.

Nowo powstałe regionalne centrum danych dołączyć ma do ogromnej globalnej infrastruktury firmy Microsoft. W jej skład wchodzi obecnie 59 chmurowych regionów, dzięki którym użytkownicy ze 140 krajów mają bezproblemowy dostęp do usługi Microsoft Azure. Polskie region data center umożliwi nam dostęp lokalny do wszystkich ysług działających w ramach chmury Microsoft.

Dyrektorem generalnym polskiego oddziału firmy Microsoft został Mark Loughran. W jednym z wywiadów przyznał, że Microsoft zdecydował się na partnerstwo z Polską i zainwestowanie aż 1 miliarda dolarów z uwagi na przeświadczenie firmy o tym. Że nasz kraj ma duże szansę stać się cyfrowym sercem całej Europy.  Loughran określił również działanie, jakie firma chce podjąć na polskim rynku, wśród których wymienić można budowę oraz wsparcie transformacji pierwszego w tym regionie centrum przetwarzania danych w chmurze na skalę globalną oraz dołożenie wszelkich starań o jak najwyższy poziom bezpieczeństwa i zaufania nowo otwartego centrum.

Oznacza to nic innego, że nowe centrum regionalne zaplanowane w Polsce jest dla Microsoftu niezwykle ważną inwestycją, a my możemy liczyć na niedługi bezproblemowy dostęp do technologii na najwyższym, światowym poziomie.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *