Zapewne każdy z nas przynajmniej raz zrobił zakupy w największej w Polsce platformie e-commerce. W ciągu kilku lat zdominował polski rynek, zostawiając w tyle swoich konkurentów. Z najnowszych informacji wynika, że Allegro niebawem zadebiutuje na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Ile i na czym zarabia Allegro? Do którego giganta można porównywać tę platformę, Amazona czy eBaya?
Właściciel i historia platformy Allegro
Nie da się ukryć, że historia największej strony aukcyjnej w Polsce jest dość interesująca, natomiast właściciele mają bardzo ciekawą osobowością. Kto jest właścicielem i jaka jest historia Allegro?
Według Reutersa we wrześniu Allegro chce zadebiutować na GPW
Właściciel Allegro
Allegro powstało dokładnie w grudniu 1999 roku, była to polska odpowiedź na znany już wówczas portal akcyjny eBay. Pierwszym właścicielem była spółka Surf Stop Shop, pochodząca z Poznania. Tomasz Dudziak natomiast stworzył prototypową wersję oprogramowania, a także wymyślił nazwę, która do tej pory jest rozpoznawalna. Na dzień dzisiejszy zespół zarządzający składa się z 5 członków: Francois Nuyts, Damian Zapłata, Piotr Szybiak, Jon Eastick, a także Darren Huston.
Historia największej platformy w Polsce
W 2000 roku firma QXL.com przejęła serwis za 75 tysięcy dolarów. W 2008 r. Allegro kupił koncern Naspers, za co zapłacił 1,5 miliarda dolarów. W styczniu 2011 r. została stworzona jedna wielka spółka o nazwie Allegro. 5 lat później koncern sprzedał Allegro i Ceneo aż za 3,25 miliardów dolarów.
Allegro- ile i na czym zarabia?
Allegro ma miesięcznie około 19 mln użytkowników, a także 100 tyś. aktywnych sprzedawców B2C. Dlatego też lepszym rozwiązaniem wydaje się być zestawianie Allegro z Amazonem, niż z eBayem. Zakupy przez internet dopiero zaczęły się dynamicznie rozwijać, tym bardziej po pandemii. Nie da się ukryć, że coraz większe zyski przynoszą reklamy, ze względu na popularność serwisu. Dodatkowo Allegro w zanadrzu ma inne biznesy, takie jak porównywarka cen Ceneo, a także serwis biletowy eBilet. Na platformie sprzedaje zarówno swoje produkty, jak i te od zewnętrznych partnerów, a także proponuje atrakcyjne usługi abonamentowe. W 2019 roku wyniki finansowe Allegro prezentowały się następująco:
Przychody: 2,39 mld PLN
EBITDA: 1,21 mld PLN
Co ważne, rok obrotowy pokrywa się w pełni z rokiem kalendarzowym, dlatego też nie zostały jeszcze uwzględnione wyniki pandemii. Mówi się, że Allegro chciało zainwestować 1 mld w rozwój ekosystemu, aby platforma była jeszcze wygodniejsza. Na usłudze Allegro Smart klienci zaoszczędzili ogromne pieniądze, w postaci 500 mln zł.
Wskaźnik cena/zysk na poziomie 110?
Allegro wycenione jest na około 44 mld złotych. Biorąc pod uwagę zysk netto za 2019 rok, który wynosił 399 mln zł, można obliczyć w przybliżeniu wielkość C/Z, który wynosi 110. Co ciekawe, porównując wskaźnik cena/zysk z Amazon (148) i eBay (26) wygląda to naprawdę dobrze. Nie można także zapominać, że Amazon jest jednak spółką globalną, natomiast Allegro ma charakter lokalny. Początek tych w drugich w GPW byłby bardzo korzystny i przypomniałby, że możliwe są ogromne debiuty.