Najskuteczniejsze metody zabezpieczenia kryptowalut

Nikogo nie trzeba przekonywać o tym, że kryptowaluty są stałym obiektem zainteresowania ze strony hakerów. Żeby uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami ich ataków należy przede wszystkim przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa swoich danych w internecie. Niestety wielu użytkowników ciągle tego nie robi.

Jak chronić kryptowaluty offline?

Kryptowaluty możemy przechowywać w trybie online lub offline. Ten drugi, bez dostępu do internetu, jest znacznie bezpieczniejszy. Szczególnie dobrze sprawdzi się wówczas, gdy mamy znaczną sumę kryptowalut. Wtedy najlepiej jest trzymać je w portfelach sprzętowych, takich jak na przykład Trezor czy Ledger Nano S. Urządzenie odłączone od internetu gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa zgromadzonych środków, bo nawet w przypadku zainfekowania komputera, o kryptowaluty przechowywane na urządzeniach w trybie offline nie musimy się martwić.

Osobne urządzenie dla kryptowalut

Lepszym pomysłem od przechowywania swoich aktywów na komputerze jest zawsze zakupienie dodatkowego urządzenia, które będzie do tego służyło. Wszystko przez to, że w przypadku używania portfela poprzez komputer, klucze prywatne zapisują się na dysku i mogą być łatwo przechwycone w sytuacji ataku. Zwłaszcza że raczej nie zdarza się, by ktoś korzystał z komputera wyłącznie do obsługi swoich portfeli kryptowalut. W tym samym czasie przeglądamy różne strony, ściągamy pliki, które mogą doprowadzić do zainfekowania systemu, przez co narażamy swój komputer na niebezpieczeństwo. A przechwycenie przez wirusa kluczy i haseł do portfela kryptowalut może się skończyć utratą wszystkich środków.

Zawsze trzeba na to uważać, mimo że większość portfeli daje możliwość szyfrowania pliku, w którym są przechowywane klucze prywatne. Dla własnego bezpieczeństwa zawsze należy sprawdzać czy znajdujemy się na oficjalnej stronie producenta portfela i czy połączenie z nią jest zabezpieczone (https oraz zielona kłódka w pasku adresu). Ponadto, za każdym razem dobrze jest upewnić się czy dany portfel ma pozytywne recenzje użytkowników w sieci.

Jak chronić kryptowaluty online?

Generalnie lepiej unikać przechowywania swoich kryptowalut w trybie z dostępem do nich przez internet, a zwłaszcza przy korzystaniu z internetowych pośredników. Grozi to bowiem utratą środków. Przechowywanie kryptowalut na giełdach jest niebezpieczne po pierwsze dlatego, że każde uszkodzenie serwera giełdy grozi zniknięciem wszystkich portfeli, a po drugie dlatego, że nieuczciwe osoby zarządzające giełdami mogą nagle zniknąć z naszymi aktywami.

Jeśli już jednak korzystamy z giełd online, to jest kilka zasad bezpieczeństwa, których należy przestrzegać, by chronić swoje konto przed włamaniem:

  • ustawienie silnego hasła. Hasła silne to te, które są długie i jak najbardziej skomplikowane. Powinny się składać ze znaków różnego typu, czyli małych i wielkich liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Należy unikać słów prosto ze słownika, które łatwiej złamać jako hasła. Im bardziej przypadkowy jest ciąg znaków w haśle, tym lepsze zabezpieczenie,
  • ustawianie innych haseł do każdego serwisu, w którym się logujemy,
  • zapisywanie haseł w kilku różnych miejscach, najlepiej w sposób, który nie zdradza, że w ogóle i do czego jest to hasło,
  • dokładne sprawdzanie adresów stron, na których się logujemy; oszuści mogą tworzyć strony bliźniaczo podobne do oryginalnych serwisów, które mogą się różnić jedynie jedną literą w adresie,
  • włączenie uwierzytelniania dwustopniowego.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe/dwustopniowe  to specjalny rodzaj zabezpieczenia, w którym oprócz podania podstawowego hasła należy potwierdzić chęć zalogowania do danego systemu przy pomocy dodatkowego kodu wysłanego na telefon lub pobranego z aplikacji czy urządzenia. Giełdy kryptowalut umożliwiają włączenie takiego podwójnego zabezpieczenia dostępu do swojego konta w panelu użytkownika.

Najpopularniejszą aplikacją do uwierzytelniania dwustopniowego jest Google Authenticator. W jego przypadku należy po zaznaczeniu opcji takiego zabezpieczenia w portfelu kryptowalut zeskanować widoczny na ekranie kod QR, a następnie w aplikacji pojawia się specjalny kod, który jest ważny przez krótki czas, odmierzany przez widoczny na ekranie zegar. W odpowiednim momencie logowania do swojego portfela zostaniemy poproszeni o podanie tego kodu. Dzięki temu nawet gdy ktoś przejmie nasze podstawowe hasło do portfela, nie będzie w stanie się do niego zalogować.

Inne zasady bezpieczeństwa

Niektóre giełdy kryptowalut mają także dostępną możliwość potwierdzania wypłat przez podanie specjalnego kodu, który jest wysyłany na adres email użytkownika. Ponadto zdarza się, że istnieje opcja stworzenia listy adresów IP, z których będzie można zalogować się do portfela. W takim przypadku zalogowanie innego użytkownika nie będzie możliwe.

Korzystając z portfeli online warto też pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania do systemów. Należy przed każdą wypłatą samemu dokładnie sprawdzić wszystkie dane. Istnieje bowiem oprogramowanie, które podmienia je automatycznie i może się zdarzyć, że bez naszej wiedzy wyślemy kryptowaluty komuś innemu. A niestety wypłaty kryptowaluty nie da się cofnąć. Jeśli pomylimy się w adresie, to nasze środki przepadną.

Te podstawowe zasady mogą bardzo podnieść poziom bezpieczeństwa naszych środków w internecie. Wielu użytkowników niestety o nich zapomina, co często nie kończy się dla nich najlepiej. Warto jednak być mądrym przed szkodą, a nie po niej.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *