NIEOFICJALNIE Giełdowy debiut Allegro w Październiku 2020

W październiku 2020 roku spółka Allegro ma pojawić się na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych – wynika z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez PAP Biznes.

Allegro wchodzi na GPW

PAP Biznes powołuje się na osobę zbliżoną do procesu wejścia na giełdę, według której oferta publiczna oraz sam długo wyczekiwany debiut największej internetowej platformy sprzedażowej w Polsce są planowane właśnie na jesień. Według tych informacji zdecydowana większość oferowanych akcji zostanie skierowana do inwestorów instytucjonalnych. Nabywcy indywidualni łącznie mogą liczyć tylko na kilka procent akcji. Mają one być oferowane przez Biuro Maklerskie PKO Banku Polskiego, a także Santander Biuro Maklerskie. Najprawdopodobniej nabycie udziałów będzie możliwe także za pośrednictwem BM Pekao.

Wiadomość cały czas jeszcze jest nieoficjalna, bo nikt nie wystąpił pod nazwiskiem jako źródło, a sami przedstawiciele spółki Allegro nie chcieli odnieść się do spekulacji w tej sprawie, które pojawiły się w mediach.

Największy debiut w historii?

Wejście Allegro na warszawską giełdę, o którym mówi się nieoficjalnie od pewnego czasu, może być jednym z największych wydarzeń w historii GPW, co dobrze pokazują liczby. Spółka ma bowiem szansę od razu stać się największym pod względem kapitalizacji podmiotem na warszawskim parkiecie. Szacowana wartość oferty publicznej Allegro w związku z giełdowym debiutem może przekraczać 2,5 mld. dolarów amerykańskich, a mówi się nawet, że nie jest wykluczone, iż sięgnie 3 mld. USD. Oznaczałoby to wycenę na poziomie znajdującym się w granicach 11 mld. USD.

Gdyby tak się stało, spółka Allegro weszłaby na warszawską GPW z najwyższą pierwszą ofertą publiczną (IPO) w historii. Jej kapitalizacja byłaby wyższa nawet od największej w ostatnim czasie spółki giełdowej w naszym kraju, czyli CD Projekt, której kapitalizacja przekroczyła już 40 mld. złotych. Wciąż jednak warto pamiętać, że liczby odnoszące się do Allegro są szacunkami przyjmowanymi na podstawie analizy wyceny porównywalnych spółek, a rynek sam ustali realny poziom wyceny. Analitycy przekonują jednak, że w przypadku Allegro takie wyniki trzeba brać pod uwagę.

Allegro ciągle rośnie

Allegro już od prawie czterech lat należy do funduszy private equity, które nabyły spółkę razem z Ceneo od Naspersa. Obecnie po 45 % akcji mają fundusze Cinven oraz Permira, a 10 % Mid Europa Partners.

Platforma kontynuuje swoją dobrą passę i cały czas notuje wzrosty przychodów. W zeszłym roku skoczyły one w górę aż o 31 % i wyniosły niemal 2,40 mld. zł. Sam zysk netto zanotował z kolei wzrost o 73 %. Za rok 2019 wyniósł 399 mln. zł. Zysk operacyjny EBITDA także wzrósł – do 1,21 mld. złotych. Oznaczało to wynik lepszy niż za 2018 rok o 18 %.

Aktualnie Allegro pozostaje największą platformą handlu internetowego nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Posiada ponad 21 mln. zarejestrowanych klientów, a dla spółki pracuje łącznie 2 tysiące pracowników w siedzibach znajdujących się w 5 polskich miastach.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *