Notowania Biomed-Lublin historycznie najwyższej. Największe zainteresowanie na GPW

Notowania Biomedu osiągają historyczne rekordy. Po ubiegłotygodniowym wzroście, lubelska spółka rozpoczęła kolejny tydzień ze zwyżkami. We Wtorek akcje wyceniane były na ponad 21 zł i stale drożały. Zainteresowanie było tak duże, że podjęto decyzję o zawieszeniu notowań. Nim to się stało, Biomed zdołał wyprzedzić takie spółki jak Pekao czy PKN Orlen.

Jeszcze kilka miesięcy temu kurs spółki utrzymywał się na poziomie nieco powyżej 1 zł. Od kilku dni Biomed kontynuuje jednak tendencję mocno zwyżkową. Poniedziałek firma rozpoczęła ze wzrostem aż 25%, co przekładało się na kapitalizację ok 1,1 mld złotych. Spółka nie publikowała informacji czy danych, które mogłyby argumentować tak duży skok.

Czytaj również: Biomed- Lublin nowy inwestor APOGEPHA Arzneimittel GmbH

Nadzieja w leku

Wiele wskazuje na to, że inwestorzy pokładają ogromną nadzieję w leku, który Biomed zamierza wytwarzać. Do tej pory firma wykonała już szereg korków, które przybliżają ją do osiągnięcia wyznaczonego celu. W ostatnich tygodniach spółka rozpoczęła współpracę z regionalnymi ośrodkami krwiodawstwa, dzięki czemu otrzymała już pierwszą partię niezbędnego do pracy osocza. Plazma krwi posłuży do opracowania medykamentu pomagającego w walce z koronawirusem. Według deklaracji lek ma być gotowy na początku 2021 roku.

W międzyczasie spółka dążyła do przeprowadzenia emisji, ale ostatecznie zrezygnowano z tego procesu. Zarząd argumentował decyzję cenami proponowanymi przez inwestorów. W ocenie prezesa Biomedu odbiegały one od poziomu rynkowego, dlatego zaproponowano inne rozwiązanie.

Informowaliśmy u nas: Prezes Biomed-Lublin – sprzedaż akcji i milionowa pożyczka dla spółki

16 mln pożyczki

W realizacji założeń rozwojowych spółki pomóc mają pożyczki. W tym celu podpisano dokument Term Sheet z akcjonariuszami: Wiktorem Napiórą (wiceprzewodniczącym rady nadzorczej), Dariuszem Kucowiczem (członkiem RN), Investcare SA (podmiotem powiązanym z Dariuszem Kucowiczem) oraz Jarosławem Błaszczakiem (szefem rady nadzorczej). Strony  zobowiązały się do udzielenia pożyczki w ramach umowy pożyczkowej opiewającej na łączną kwotę 16 mln zł. Zgodnie z ustaleniami pożyczka może być pobierana w ratach, przy czym nie może być mniejsza niż 1 mln zł i musi stanowić wielokrotność tej sumy. Finansowanie zostanie udzielone na rok, a umowa będzie zawarta z każdym z osobna. Zarząd podkreśla, że to rozwiązanie jest korzystniejsze dla spółki w perspektywie krótkoterminowej.

Przeczytaj więcej: Biomed rozpocznie produkcję immunoglobuliny stosowanej w leczeniu Covid-19

Wiele wskazuje na to, że pieniądze na wspomnianą pożyczkę będą pochodzić ze sprzedaży akcji. W ostatnich dniach zanotowano szereg raportów bieżących informujących o wyzbyciu się akcji ujętych w umowie akcjonariuszy.

Koncentracja na inwestycjach

Spółka nie wyklucza jednak emisji w przyszłości. Jak podkreśla prezes Biomedu, po ustabilizowaniu cen na rynku, akcje zostaną uplasowane w wyższej kwocie. Tymczasem firma koncentruje się na pozyskaniu możliwości finansowania inwestycji. Obecny ruch daje jej 20 mln zł na działanie (16 mln z pożyczek oraz 4 mln pożyczki udzielonej przez prezesa).

Ważne informacje sprawdź teraz: Górnicy z JSW przekazują osocze do produkcji leku na COVID-19

Biomed Lublin jest firmą biotechnologiczną, której historia sięga 1944 roku. Firma notowana jest w mWIG40, do którego weszła po czerwcowej korekcie portfeli indeksów, zastępując wraz z Mercator Medical spółki Stalprodukt oraz Forte.

Najnowsze informacje: Spółka Biomed Lublin jako czarny koń notowań na GPW!

 

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *