Od lipca nawet do 1500 złotych dodatku dla najemców lokalu

W lipcu uruchomiony zostanie rządowy program, który ma wesprzeć najemców mieszkań. Sytuacja ma związek z pandemią koronawirusa COVID-19, przez co wielu najemców ma problemy z regularnym opłacaniem czynszu, co rodzi wiele długów.

Rząd przygotował dla takich osób aż 400 milionów złotych, a z dodatku będzie można skorzystać już w lipcu 2020 roku. Pojedyncza osoba może dostać nawet 1500 złotych dodatku. Dotacje będą mogły pokryć aż 75 procent opłacanego czynszu, więc z pewnością poprawi to sytuację finansową niejednej osoby, która znajdzie się w potrzebie.

Szansa na uzyskanie dopłaty z datą wsteczną

Co prawda nowy program ma ruszyć dopiero 1 lipca, jednak będzie można uzyskać dopłatę do czynszu z datą wsteczną, a konkretniej od 1 kwietnia 2020 roku. Wszelkie szczegóły zostaną podane w rządowym komunikacie, gdy ustawa wejdzie już w życie.

Za realizowanie tego projektu odpowiadać będą samorządy lokalne. Składanie wniosków o przyznanie dofinansowanie na opłacenie czynszu będzie można składać w bardzo prosty sposób, wystarczy udać się do siedziby Urzędu Miasta lub też całą procedurę załatwić za pośrednictwem Ośrodka Pomocy Społecznej. Najemcy będą musieli jednak dysponować odpowiednim tytułem prawnym do danego lokalu. Udokumentowanie tego faktu będzie warunkiem koniecznym, więc warto się na to uprzednio przygotować.

Jakie warunki trzeba będzie spełnić?

Jeśli ktoś chciałby liczyć na otrzymanie wskazanej wyżej dotacji, musi liczyć się z tym, że dochód na jedną osobę w gospodarstwie domowym nie może przekraczać 175 procent najniższej emerytury (to kwota 2100 brutto). W przypadku gospodarstw wieloosobowych będzie to 125 procent, a więc 1500 złotych brutto na osobę. Jeśli dochody będą wyższe, nadwyżki obniżą uzyskany dodatek właśnie o tę kwotę. Jest się o co starać, dlatego już teraz warto przygotować się na składanie wniosków, aby móc jak najszybciej poprawić swoją sytuację finansową w okresie pandemii koronawirusa.

Pomoc zostanie przyznana również tym osobom, które korzystają z programu „Mieszkanie na start”. W przypadku zamieszkiwania w mieszkaniach o bardzo niskim standardzie, dane osoby otrzymają specjalne dofinansowanie, które pozwoli zmienić im lokal na ten o zdecydowanie wyższym poziomie.

Wyższe granty na budowę mieszkań

Podwyższone zostaną również granty przeznaczone na budowę mieszkań. Do tej pory oscylowały w granicach 30-40 procent, jednak zostaną zwiększone do 50 procent. Jak widać zmian będzie sporo, a to dopiero początek, ponieważ koronawirus COVID-19 nie ustępuje i nie za bardzo wiadomo, kiedy świat będzie mógł powrócić do normalności.

Sytuacja finansowa niektórych Polaków staje się coraz gorsza, dlatego rząd zamierza temu przeciwdziałać, aby każdy mógł żyć godnie, z czystą głową i bez niepotrzebnych stresów. Utrata pracy w niektórych przypadkach jest już bardzo dużym zmartwieniem, więc stres związany z regularnym opłacaniem całego czynszu mógłby wyrządzić jeszcze więcej szkód. Z racji tego warto otworzyć się na rządowe programy i w razie możliwości z nich skorzystać.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *