Odbicie na giełdach, próba odrobienia części strat przez PLN

Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi dalszą kontynuację odbicia eurodolara, co wspiera próby korekty wzrostowej również na PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5929 PLN za euro, 4,2475 PLN wobec dolara, 4,3252 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0223 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,742% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny przyniosło spektakularne odbicie giełdowych indeksów na świecie. Obrót w Europie zakończył się wzrostem DAX’a o ponad 10%. Amerykański Dow Jones zanotował najmocniejszą sesję od 1933r. Otrzymaliśmy więc długo wyczekiwane odbicie na rynkach, połączone ze spadkiem m.in. indeksów strachu. Paradoksalnie sytuacja związana z COVID-19 w żadnym wypadku nie jest opanowana (ani w USA ani w Europie). WHO sygnalizuje, iż NY może stać się epicentrum wirusa. Klasycznie jednak doszło do wygaszenia paniki, a stabilizacja nastrojów jest czymś czego nie widzieliśmy od dawna. Znacząca zmienność jednak utrzymuje się. Wczoraj doszło do zawarcia porozumienia w amerykańskim Senacie co pozwoli na zainicjowanie pakietu wsparcia fiskalnego o wartości ok. 2 bln USD. Odbicie na giełdach oraz słabszy USD są pozytywnymi informacjami dla walut EM, w tym PLN. Na wykresach widać próby zainicjowania ruchów powrotnych.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych wskazań z rynku krajowego makro. Globalnie Warto bliżej przyjrzeć się m.in. niemieckiemu indeksowi IFO za marzec (oczek. 87,5 pkt.). Większość globalnych danych za luty nie będzie miała większego wpływu na handel.

Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy próby zejścia niżej na EUR/PLN czy USD/PLN. Wsparciem na EUR/PLN są okolice 4,5 PLN.

Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów.
(Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor, DM BOŚ oraz MarketInvest.pl nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszych komentarzy.
Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *