ONDE przejmuje IDE Projekt – kupiło 100 proc. udziałów

Spółka z Grupy ERBUD – toruńskie ONDE SA (wcześniej PBDI SA) – kupiło 100 proc. udziałów w biurze projektowym IDE Projekt. 

ONDE sfinalizowało zakup toruńskiej spółki zajmującej się projektowaniem w branży odnawialnych źródeł energii – IDE Projekt. Wykonuje ona kompleksowe projekty budowlane i wykonawcze elektrowni słonecznych oraz wiatrowych. Dodatkowo tworzy również projekty w obszarze infrastruktury drogowej i energetycznej oraz branż towarzyszących. W zakresie prac IDE Projekt są projekty budowlane i wykonawcze budowy nowych oraz przebudowy, rozbudowy i remontów istniejących elementów układu drogowego oraz obiektów energetycznych.

– Akwizycja ta pozwala nam wzmocnić nasze kompetencje w zakresie projektowym, co jest istotne z uwagi na rosnący dynamicznie portfel zleceń. IDE Projekt to doświadczony, sprawdzony i rzetelny zespół wysoko wykwalifikowanych inżynierów i projektantów, z którym realizowaliśmy szereg kontraktów – mówi Paweł Średniawa, prezes ONDE. – Dodatkowo przejęcie to umożliwi nam optymalizację marży na projektach, ponieważ, z oczywistych względów, będzie ona konsolidowana w  Grupie ONDE – dodaje Paweł Średniawa.

– Kluczem do rozwoju i dalszego doskonalenia technologicznego instalacji OZE są przemyślane projekty. mówi Piotr Gutowski, wiceprezes ONDE Specjalistyczna wiedza, doświadczenie i kompetencje IDE Projekt w zakresie doboru najlepszych rozwiązań projektowych dla instalacji OZE umożliwią nam zwiększenie efektywności i uzyskanie oszczędności przy zachowaniu najwyższych standardów technicznych – dodaje Piotr Gutowski.

Przypomnijmy, że ONDE złożyło w marcu tego roku do KNF prospekt w związku z możliwą publiczną ofertą akcji. IPO i wejście na GPW nie jest jednak jedyną opcją rozważaną przez właścicieli. Równolegle prowadzony jest również proces poszukiwania dla ONDE inwestora strategicznego w ramach transakcji M&A. ERBUD ma obecnie pakiet ok. 88 proc. akcji spółki. W każdym rozważanym scenariuszu ERBUD utrzyma pełną kontrolę nad ONDE.

***

ONDE jest krajowym liderem w segmencie budowy instalacji dla sektora energii odnawialnej (OZE) w Polsce w szczególności farm wiatrowych i farm fotowoltaicznych. Spółka była i jest obecnie zaangażowana w budowę instalacji farm wiatrowych o łącznej mocy 2530 MW. W segmencie farm fotowoltaicznych ONDE łącznie zbudowała i jest w trakcie budowy instalacji o mocy 180 MW. Przychody z realizacji projektów budowy instalacji dla OZE stanowiły w 2020 r. 82% przychodów ONDE.

***

Grupa kapitałowa ERBUD jest jedną z największych grup budowlanych w Polsce, gdzie z sukcesem konkuruje z międzynarodowymi podmiotami z branży budowlanej. ERBUD ma ponad 30-letnie doświadczenie na rynku polskim oraz w krajach Europy Zachodniej. Specjalizuje się w budownictwie kubaturowym, inżynieryjno-drogowym, przemysłowym i energetycznym. Rocznie realizuje projekty o wartości ponad 2 mld zł. Od 2007 roku spółka ERBUD S.A. jest notowana na GPW w Warszawie. Do najbardziej prestiżowych inwestycji realizowanych w ostatnim czasie przez spółki Grupy ERBUD należą: Galeria Młociny, Hala Koszyki, budynki biurowe Eurocentrum Office Complex i Royal Wilanów w Warszawie, Centrum Medycyny Inwazyjnej oraz Nieinwazyjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Szpital Południowy w Warszawie, Centrum Dystrybucyjne Lidl w Stargardzie, Spalarnia Odpadów Komunalnych w Koninie, budowa Kotłowni z kotłem WR25 wraz z infrastrukturą towarzyszącą dla Elektrociepłowni FORTUM BYTOM S.A. oraz Zespół Elektrowni Fotowoltaicznych Dobrcz/Mierki.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *