Orlen podpisał porozumienie w sprawie przejęcia Energi

PKN Orlen właśnie podpisał ze Skarbem Państwa bardzo ważne porozumienie dotyczące planowanego przejęcie przez płocką spółkę kapitałowej kontroli nad Energą.

Porozumienie to zawiera wszelkie deklaracje intencji PKN Orlen, która dotyczy samej realizacji energetycznej polityki Polski, utrzymania polityki zatrudnienia w kapitałowej grupie Energa oraz kontynuacje strategicznych inwestycji Energi. To wszystko zapewnia prawidłowe oraz także bezpieczne funkcjonowanie spółek z tejże grupy w absolutnie wszystkich dziedzinach działalności.

Obie strony porozumienia przewidują, że bezpośrednio po przejęciu przez Orlen samej kontroli nad Energą będą kontynuowane strategiczne inwestycje koncernu gdańskiego/

Weryfikacja warunków kontynuowana inwestycji, między innymi Elektrowni Ostrołęka C

Orlen także zdeklarował, że wykona obecne, jak i także przyszłe zobowiązania spółek właśnie z grupy Energa, które dotyczyły między innymi utrzymania mocy łącznej zainstalowanej ze źródeł odnawialnych energii, świadczenia wszelkich usług wytwarzania oraz zapewnienia ciągłości wszelkich dostaw ciepły przy wykorzystaniu w grupie Energa funkcjonujących wytwórczych jednostek oraz funkcjonowania prawidłowego oraz także niezawodności dystrybucyjnej sieci zgodnie z planami rozwoju.

Sama odpowiedzialność Orlenu z tytułu niewykonania zawinionego lub też nienależytego wykonania wiążących prawnie zobowiązań wygasa mniej więcej po upływie dziesięciu lat od wejścia w życie tego porozumienia. Po upływie tych dziesięciu lat porozumienie ulega przedłużeniu automatycznemu na czas nieoznaczony.

Porozumienie wejdzie w życie wraz z niej przeniesienia akcji Energi, która należy do Skarbu Państwa na Orlen w ramach wezwania ogłoszonego przez spółkę płocką.

Na początku grudnia zeszłego roku PKN Orlen wezwał do sprzedaży w stu procentach akcji Energi. Jednym z warunków wezwania jest tak naprawdę złożenie podpisów na sprzedaż akcji, które uprawniają do przynajmniej 66 procent. Zapisy się rozpoczęły 31 stycznia. Potrwają z kolei do 22 kwietnia.

Dosłownie kilka dni temu PKN Orlen podniósł znacznie cenę w wezwaniu na sto procent akcji Energi do 8,35 złotych z 7 złotych wcześniej oferowanych. W połowie lutego minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz wicepremier oceniają, że cena 7 złotych za akcję Energi jest absolutnym minimum. Zapowiedzieli rozmowy z Orlenem, ponieważ ich zdaniem Skarb Państwa powinien sprzedać spółkę energetyczną znacznie korzystniej.

31 marca Komisja Europejska wydała decyzję bezwarunkową w przedmiocie samej zgody na przejęcie kontroli nad Energą przez PKN Orlen.

Grupa Energa posiada obecnie ponad pięćdziesięciu aktywów, które produkują energię ze źródeł odnawialnych, w tym przede wszystkim chodzi o farmy fotowoltaiczne, lądowe farmy wiatrowe oraz elektrownie wodne. Ponad trzydziestu procent produkowanego przez grupę Energa samego wolumenu elektrycznej energii pochodzi ze źródeł odnawialnych oraz jest to w zasadzie najwyższy udział spośród jej konkurentów głównych.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *