Pharmena SA złożyła wnioski patentowe – Kurs w górę o 22,40%

Spółka Pharmena zgłosiła wnioski patentowe zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych, w celu uzyskania ochrony patentowej na zastosowanie 1-MNA w leczeniu oraz w suplementacji we wskazaniach nowozdefiniowanych, dotyczących infekcji wirusowych. Chodzi przede wszystkim o infekcje wywołujące choroby dróg oddechowych, takich jak grypa, zarażenie wirusem SARS-CoV-2, zapalenie płuc, czy zapalenie oskrzeli. Jak podaje spółka, wniosek o patent ma obejmować również choroby alergiczne, np. astmę.

Informacja prasowa

W wydanym przez spółkę komunikacie czytamy, że poinformowanie o złożeniu wniosku szerszej opinii publicznej nastąpiło z powodu tego, że spółka liczy na uzyskanie ochrony patentowej w nowozdefiniowanych wskazaniach, która może mieć duży i pozytywny wpływ na rozwój spółki j grupy kapitałowej emitenta i jej wyniki finansowe. Dotyczy to szczególnie tego momentu, gdyż w Polsce i na świecie rozprzestrzenia się koronawirus SARS-CoV-2 i coraz bardziej zwiększa się liczba chorujących na wywołaną nim chorobę COVID-19.

1-MNA to jak dotąd niebadany metabolit witaminy B3, wykazujący działania przeciwzapalne i zapewniający dodatkowe korzyści terapeutyczne, ale [rzy zastosowaniu metabolitu miejscowo na skórę. Owe korzyści występują we wprowadzanych na rynek przez Pharmenę suplementach diety, a także w preparatach do zastosowań dermatologicznych, a trwają badania Pharmeny nad potencjalnym zastosowaniem 1-MNA (TRIA-662) dla terapii podawanym doustnie lekiem systemowym.

W komunikacie przypomniano, że dotychczas przeprowadzone badania kliniczne nad 1-MNA (TRIA-662) wykazały duże bezpieczeństwo i tolerancję dla jego zastosowania, które potencjalnie wskazują na możliwość terapeutycznego wykorzystania środka dla terapii systemowych, obejmujących m.in. zmniejszanie ryzyka wystąpienia u kurowanych zdarzeń związanych z układem sercowo-naczyniowym. Dokładnie bada się prewencyjne zastosowanie 1-MNA odnośnie do zawału serca, udaru mózgu, ale również takich chorób o podłożu zapalnym, jak niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby (NASH), czy też nadciśnienie tętnicze płucne (PAH).

Jak dodano, w lipcu 2019 roku zostały przez spółkę zakończone sukcesem badania przedkliniczne, a przeprowadzane w nowym wskazaniu dla NASH na modelach zwierzęcych. Potwierdzono skuteczność leku 1-MNA odnośnie do aktywności we wskazaniu niealkoholowego stłuszczeniowego zapalenia wątroby, a także w obniżaniu zwłóknienia wątroby. Głównym oraz przyszłościowym celem przeprowadzonego badania było ustalenie efektywnego dawkowania leku 1- MNA dla planowanych, [rzyszłych badań klinicznych fazy IIB.

Pharmena SA – Kurs w górę o 22,40%

Podmiot

Pharmena jest spółką biotechnologiczną, koncentrującą swój obszar działalności na opracowywaniu oraz komercjalizacji innowacyjnych produktów, powstających w firmie na bazie opatentowanej a naturalnej, fizjologicznej substancji czynnej 1-MNA. Spółka notowana była od roku 2008 na parkiecie NewConnect, skąd w roku 2019 r. przeniesiona została na rynek główny warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *