Pierwszy raz od 7 tygodni Bitcoin przebił się przez opór 10000$

Cena bitcoina, największej pod względem kapitalizacji rynkowej i najstarszej kryptowaluty świata, wczoraj 26 lipca 2020 o godzinie 12.10 przebiła się przez granicę 10 000 dolarów. Stało się to po raz pierwszy od 7 tygodni.

Wyczekiwane 10 000 dolarów

Przekroczenie ceny 10 000 dolarów amerykańskich na bitcoinie miało ostatnio miejsce 2 czerwca tego roku. Wzrost ponad poziom wystąpił, ale był niewielki , do ok. 10 160 dolarów w skali dnia i krótkotrwały. Już później cena spadła i przez cały czerwiec aż do teraz w lipcu utrzymywała się na poziomie niewiele ponad 9000 USD, długo pozostając w faktycznej stagnacji w pobliżu 9200 USD za sztukę.

10 000 dolarów jest o tyle ważnym poziomem dla bitcoina, żę nie tylko wyznacza pewną okrągłą, wręcz magiczną liczbę, ale że w okolicach tego poziomu kryptowaluta znajdowała się przed krachem spowodowanym atakiem koronawirusa SARS-CoV-2.

Na razie można jedynie spekulować na temat powodów wzrostu ceny BTC, ale jednym z powodów może być duże  zainteresowanie sektorem zdecentralizowanych finansów (DeFi). DeFi są zdecentralizowanymi produktami finansowymi, w większości opartymi na Ethereum, a ta kryptowaluta osiągnęła wczoraj cenę najwyższą od Lipca 2019 roku, która doszła do 318 dolarów. Obecnie ETH również drożeje i w chwili pisania tekstu (godzina 8:59, dnia 27 lipca 2020 roku) wynosi 327.97 USD.

Według Glassnode, przed wzrostem ceny, na giełdach było deponowanych więcej deponowanych BTC, niż wypłacanych, a taka sytuacja zaistniała po raz pierwszy od stycznia 2020 roku.

Kolejna sprawą potwierdzającą tę teorię, jest bitcoin coraz mniej dominujący w świecie kryptowalut. CoinMarketCap podaje, że dominacja bitcoinów na rynku jest najniższa od lipca roku ubiegłego i oscyluje w granicach 62 procent.

Analityk rynkowy w Quantum Economics, Pedro Febrero powiedział, że ma to sens, gdyż bitcoiny są pompowane na giełdę po to, aby tam zamienić je na alcoiny. Inwestorzy w większości tak właśnie pozyskują altcoiny.

Prognozy niemal trafione

Podniesienie się ceny bitcoina ponad 10 000 dolarów przewidywało wielu analityków, przy czym stosujący teorię z wykorzystaniem prawa Metcalfe przewidział ją Timothy Peterson, menedżer ds. inwestycji w Cane Island Alternative Advisors. W jego przewidywania wkradł się jednak błąd, ponieważ udany atak na poziom 10 000 dolarów bitcoin miał przeprowadzić dopiero ok. połowy sierpnia, przewidywania zostały więc sprawdziły się aż trzy tygodnie wcześniej.

Aktualny kurs Bitcoina i innych kryptowalut można sprawdzać na bieżąco w odpowiednich zakładkach, ale obserwując rynek można chyba zacząć uważać, że bitcoin zmierza do stabilizacji ponad poziomem 10 000 USD albo szykuje się do ataku na poziomy wyższe. Czy ma to jednak uzasadnienie, jeżeli chodzi o rynek?

Gdzie kupić bitcoina i inne kryptowaluty? W Polsce jest to giełda BitBay, ale jest całkiem sporo platform, umożliwiających zakup i sprzedaż zarówno bitcoina, jak i całej grupy altcoinów, coraz śmielej przejmujących od króla kryptowalut rynek.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *