Studio Platige Image na zorganizowanych przez siebie warsztatach zaprezentowało Virtual Set, czyli wirtualną scenografię przeniesioną na plan zdjęciowy. Spółka przekonuje, że to kolejny etap rozwoju sektora rozrywkowego zarówno pod względem technologicznym, jak i artystycznym.
Wirtualna scenografia od Platige Image
Virtual Set wykorzystuje LED-owy ekran oraz kamery z systemem czujników, a także silniki graficzne pozwalające płynnie odtwarzać grafiki i animacje, nie tracąc przy tym głębi ani zgodności perspektyw. Daje to bardzo realistyczne wizualnie efekty przestrzeni, w której umieszczana jest scena.
Przy pracy nad tym rozwiązaniem Platige Image wykorzystało swoje bogate doświadczenie w produkcji telewizyjnej oraz w grafice komputerowej stosowanej w gamingu. Jeden z szefów Platige Broadcast w Platige Image Marek Jankowski podkreśla, że prace nad nową technologią trwały przez ostatni rok i wreszcie udało się uzyskać zadowalający efekt końcowy.
Wirtualna produkcja zamiast wyjazdów
Wirtualna produkcja już od pewnego czasu stanowi tańsze zastępstwo dla wyjazdów na plany zdjęciowe oraz budowania realnych scenografii przy zaangażowaniu dużych sił i środków finansowych. Studia na całym świecie inwestują w rozwijanie technologii, które pozwalają uzyskiwać jak najbardziej realistyczne tła. Dodatkowo dzięki takiemu rozwiązaniu artyści mają większą swobodę kreacji, bo mogą osadzać akcję w różnych nietypowych przestrzeniach.
Współkierująca Platige Broadcast Agnieszka Stachowicz tłumaczy, że dzięki wirtualnym scenografiom można jednego dnia z tą samą ekipą zrealizować zdjęcia na przykład na szczycie góry czy dachu wieżowca, nie ruszając się z miejsca. – Zmiana jednej lokacji na drugą to tylko kwestia przełączenia sceny oraz fizycznej wymiany scenografii – mówi.
Elastyczny system Virtual Set
System przedstawiony przez Platige Image nie jest rozstawiany na stałe. Daje to więc możliwość zmiany jego parametrów i dopasowania do potrzeb danych zdjęć przez np. korektę wielkości i kształtu ekranu, a także rodzaju kamery.
– Nie mamy w tej technologii stałej specyfikacji technicznej. Wszystko jest uzależnione od potrzeb danego projektu – tłumaczy główny projektant Piotr Kierzkowski. Duże znaczenie ma oczywiście także dokumentacja miejsca, które ma przedstawiać wirtualna scenografia. Im więcej dokładnych zdjęć albo skanów wykonanych w jakości 3D, tym wierniejsze odwzorowanie danej przestrzeni.
Technologia Virtual Set z greenscreenem lub ekranem LED
Technologię Virtual Set przygotowaną przez Platige Image można wykorzystać zarówno w połączeniu z greenscreenem, jak i ekranem LED-owym, ale ten drugi daje tę korzyść, że wszyscy członkowie ekipy wiedzą, w jakiej wirtualnej przestrzeni odbywa się ich praca. Zaś dzięki rejestracji odbić treści wyświetlanych na ekranie, nie trzeba zajmować się tym podczas postprodukcji.
Istnieje także możliwość dodania warstwy rozszerzonej rzeczywistości (AR) całkowicie zsynchronizowanej z kamerą. Może ona być wykorzystywana jako wirtualne dopełnienie fizycznej scenografii.