Podwyższona zmienność na rynkach, PLN relatywnie stabilny

Piątkowy poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie mocniejszego dolara na EUR/USD po wczorajszych danych z amerykańskiego rynku pracy. Złoty pozostaje relatywnie stabilny na słabszym poziomach. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5721 PLN za euro, 4,2157 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,3313 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1966 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,76% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin obrotu na globalnych rynkach ponownie przyniosło podbicie emocji. Przejściowo obserwowaliśmy nawet 30% odbicie cen ropy po sugestiach D. Trumpa iż możemy spodziewać się porozumienia na linii Rosja – Arabia Saudyjska dot. obniżenia produkcji.

Uwagę przykuwały jednak głównie informacje z amerykańskiego rynku pracy gdzie liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (jobless initial claims) przekroczyła 6,6 mln (wobec ok. 3,5 mln uprzednio, podczas gdy wcześniejsze dane oscylowały w ramach 200-300k). Dane choć skrajnie negatywne, w nikłym stopniu rzutowały na amerykańskie indeksy gdzie po chwilowej zniżce handel zakończony został na ponad 2% plusach.

Co ciekawe w układzie tym umacniał się amerykański dolar. Wcześniej byliśmy świadkami gry pod układ – im gorzej, tym najpewniej możemy liczyć na większe wsparcie FED. W przypadku dolara wczoraj pojawiły się sugestie o powrocie USD jako tzw. bezpiecznej przystani. Wszystkie te wydarzenia w nikłym stopniu rzutowały na zmienność na PLN. Złoty konsoliduje na słabszych poziomach (m/m) – globalnie widać podwyższoną niepewność, dodatkowo wspieraną wskazaniami makro, trudno w takim środowisku zakładać aprecjację walut EM/CEE.

W trakcie dzisiejszej sesji będziemy świadkami emisji bonów NBP. Na szerokim rynku poznamy finalne odczyty usługowych PMI dla Strefy Euro. Najważniejszą figurą dnia wydają się być jednak kolejne dane z amerykańskiego rynku pracy – NFP prognozowane jest na -100k wobec poprzedniego przyrostu 273k.

Z rynkowego punktu widzenia USD/PLN testuje okolice 4,20 PLN, pozostając w pewnej odległości do niedawnego szczytu na 4,3 PLN. EUR/PLN próbuje stabilizować się przy 4,5-4,60 PLN.

Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów.
(Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor, DM BOŚ oraz MarketInvest.pl nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszych komentarzy.
Show More

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *