Polacy krytycznie oceniają zachowanie społeczeństwa w obliczu pandemii – tylko 43% z nas uważa, że nasz naród zachowuje się stosownie do zagrożenia. Nieco lepiej oceniamy działania rządu – 52% z nas pozytywnie wypowiada się na ten temat, co jednak i tak jest jednym z najniższych odsetków w zestawieniu wyników kilkunastu krajów z całego świata – wynika z badania sieci IRiS, którego polską część przeprowadziło ARC Rynek i Opinia.
Spośród badanych krajów europejskich Polacy, poza Brytyjczykami, najbardziej krytykują postawę społeczeństwa w obliczu pandemii. Na świecie zdecydowanie najgorzej oceniają się Meksykanie i Japończycy, najlepiej zaś mieszkańcy Chin i Korei Południowej.
Oceniając działania rządu – Polacy podobni są do mieszkańców USA – nieco ponad połowa wypowiada się na ten temat pozytywnie. Niższy odsetek pozytywnych ocen jest tylko w Meksyku oraz w badanych krajach Ameryki Południowej: Kolumbii i Chile. Spośród badanych krajów europejskich najlepiej działania swojego rządu oceniają Irlandczycy.
Narodem, który zdecydowanie w największym stopniu uważa, że rząd nie traktuje zagrożenia epidemią poważnie są Japończycy – ¾ z nich krytykuje swój rząd w tym zakresie. Polska również jest tutaj powyżej średniej – razem z Chile, Meksykiem i USA. Warto zwrócić uwagę, że na przykład w porównaniu z innym krajem europejskim – Irlandią – osób twierdzących w Polsce, że rząd nie traktuje wystarczająco poważnie kwestii koronawirusa jest trzykrotnie więcej.
Polacy generalnie są dosyć krytycznym narodem. Dlatego wyniki dotyczące oceny działań rządu czy też zachowania społeczeństwa nie dziwią. Warto zwrócić uwagę, że tutaj mamy do czynienia z oceną działań i zachowań w sytuacji, gdy zdrowie i życie nasze oraz naszych bliskich jest zagrożone. To dodatkowo potęguje niepokój. Niewątpliwie ocena zarówno działań rządu jak i zachowania społeczeństwa jest mocno skorelowana z osobistymi doświadczeniami i tym, w jakim stopniu te obostrzenia wpłynęły na nasze życie osobiste i zawodowe. Dlatego istniejące obostrzenia przez niektórych mogą być uważane za zbyt restrykcyjne, przez innych z kolei – za mało. Patrząc na wyniki badania widać, że w każdym wymiarze Polska lokuje się blisko średniej swiatowej – komentuje dr nauk ekonomicznych Adam Czarnecki.
Informacja na temat badania na świecie
Badanie zostało zrealizowane między 27.03 a 15.04.2020 w 15 krajach na całym świecie w ramach sieci niezależnych agencji badawczych IRIS. Metoda realizacja badania: CAWI, próba reprezentatywna dla każdego kraju. Liczba respondentów N= 9179 respondentów. W Polsce badanie zrealizowało ARC Rynek i Opinia.
Badanie w Polsce
Badanie zostało przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI na panelu ePanel.pl w kwietniu 2020 roku, próba N=1009, reprezentatywna ze względu na płeć, wiek, wykształcenie, region zamieszkania i wielkość miejscowości.