Polski robot chroni ósmoklasistów podczas egzaminów

15 czerwca odbył się premierowy pokaz pierwszego polskiego robota dezynfekującego światłem ultrafioletowym UV-C. Przez dwa kolejne dni robot przygotowuje warszawską Szkołę Podstawową nr 355 im. Jana Wedla do trwających egzaminów ósmoklasisty.

Wirusy takie jak MERS czy SARS (w tym SARS-CoV-2 popularnie zwany koronawirusem) mogą przetrwać ponad 48 godzin w temperaturze pokojowej. Podczas gdy tradycyjne metody odkażania są czasochłonne i kosztowne, Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) wymienia światło UV-C jako jeden ze sposobów walki z koronawirusem, gdyż światło takie posiada energię wystarczającą do przerwania wiązań chemicznych wirusów i niszczy ich warstwę lipidową. Ultrafiolet jest z powodzeniem wykorzystywany do eliminacji drobnoustrojów obecnych zarówno w powietrzu, jak i na powierzchniach.

W przypadku wirusów, badania potwierdziły skuteczność dezynfekcji za pomocą promieniowania UV-C na poziomie 99,99 proc. Za pomocą lamp ultrafioletowych robot usuwa wszelkie patogeny, niszcząc ich struktury RNA i DNA bez narażania personelu szkoły czy szpitala na ryzyko infekcji. Sterylizacja za pomocą UV-C jest nie tylko efektywna, ale też ekonomiczna i bezpieczna, gdyż nie wymaga używania chemikaliów. Technicznie proces ten nazywa się „deaktywacją”, gdyż po przeniknięciu do wnętrza komórki promienie absorbowane są przed DNA, RNA oraz białko, co doprowadza do uszkodzenia łańcucha DNA mikroorganizmu uniemożliwiając dalsze jego rozmnażanie.

Warszawska firma Tech Robotics sp. z o.o. pracująca dotychczas nad robotami do treningów strzeleckich zaprojektowała nowe urządzenie i wyprodukowała pierwszego w Polsce robota dezynfekującego światłem UV-C nazwanego „BV Prevent”. Robot poruszając się z prędkością 10 cm/s może zdezynfekować klasę szkolną w czasie 15 min, 2000 m2 w ciągu 90 minut, a 18.000 m2 w ciągu doby – w zależności od topografii pomieszczenia.

15/06/2020

Hemp & Wood S.A.
Krakowskie Przedmieście 13, 00-071 Warszawa [email protected]

Projekt doceniła notowana na giełdzie spółka Hemp & Wood S.A. (symbol giełdowy: HEMP), która podpisała umowę na wyłączność obejmującą dystrybucję robotów dezynfekujących BV Prevent w Polsce i za granicą oraz dotyczącą warunkowego nabycia części lub całości udziałów w tej spółce.

„Nazwa „BV Prevent” – od angielskich słów „bakteria” i „wirus” – bardzo dobrze oddaje prewencyjny cel w jakim powstał pierwszy polski robot dezynfekujący światłem UV. Projekt wpisuje się idealnie w strategię naszej spółki, która realizuje obecnie kilka projektów wspierających walkę z koronawirusem.” – powiedział Leszek Borkowski, prezes zarządu Hemp & Wood.

Poza obecnie umieszczonymi na robocie tradycyjnymi lampami UV-C, wyższym wariantem wyposażenia będzie pulsująca lampa ksenonowa bazująca na wyładowaniu elektrycznym oraz zastosowanie nadtlenku wodoru zamiast światła. Nadtlenek wodoru (H2O2) jest bezwonny, mało toksyczny i mało drażniący, gdyż produktami końcowymi dezynfekcji są tlen i woda.

„Dzięki wyposażeniu w kilka różnych systemów dezynfekcji, robot będzie idealnym urządzeniem do odkażania pomieszczeń w szkołach, szpitalach, przychodniach, centrach handlowych, sklepach wielkopowierzchniowych, biurach, fabrykach, halach czy środkach komunikacji. Cieszymy się, że udało nam się przeprowadzić dezynfekcję w pierwszej polskiej szkole i mamy nadzieję, że w przyszłości tego typu działania będą standardem chroniącym nasze dzieci przed niebezpiecznymi drobnoustrojami.” – powiedział Leszek Borkowski.

Przewiduje się, że w 2023 r. rynek robotów mobilnych przekroczy 54 mld USD.
Roboty UV-C działają już m.in. w 2 tysiącach placówek w Chinach, jak również we Włoszech i w Wielkiej Brytanii.

Więcej informacji:

Hemp & Wood S.A.
Tel.: +48 22 487 83 68 [email protected]

Hemp & Wood S.A.

Strona internetowa: www.HempAndWood.pl
Spółka notowana na warszawskiej giełdzie, na rynku NewConnect, prowadzi obecnie emisję akcji na realizację swojego dalszego rozwoju.
Strategia spółki opiera się na prowadzeniu działalności w dwóch uzupełniających się obszarach: na szeroko rozumianym wykorzystaniu konopi przemysłowych i medycznych („HEMP”) oraz na oferowania produktów, usług oraz unikalnych technologii medycznych („HEALTH”).
Obecnie spółka jest w trakcie zmiany nazwy na „Hemp & Health S.A.”
Spółka tworzy własną sieć punktów konsultacyjnych w zakresie diagnostyki powikłań związanych z wirusem COVID-19. W każdym z punktów możliwe będzie przeprowadzenie testów na obecność przeciwciał COVID-19 oraz przeprowadzenie działań z zakresu profilaktyki powikłań w przypadku stwierdzenia uprzedniego zakażenia koronawirusem.


Jednocześnie wspólnie z Tech Robotics uruchomi sieć franczyzową w dziedzinie ochrony przeciwwirusowej prowadzonej przy użyciu robota BV Prevent i innych produktów tworzonych przez spółkę.
We współpracy z ośrodkami naukowo-badawczymi oraz firmami z USA i Kanady, Spółka planuje także prowadzić prace badawczo-rozwojowe w zakresie opracowania skutecznych, unikalnych i nowoczesnych technologii medycznych oraz w zakresie medycznego wykorzystania konopi.

page2image441997920 page2image441998336

Tech Robotics Sp. z o.o.

Hemp & Wood S.A.
Krakowskie Przedmieście 13, 00-071 Warszawa [email protected]

Strony internetowe: www.BVPrevent.com, www.TechRobotics.pl
Polski producent robotów dezynfekujących wyposażonych w ultrafioletową lampę UV-C lub H2O2. Członkowie zespołu to doświadczeni inżynierowie z dziedzin robotyki, elektroniki, informatyki i mechaniki. Firma opracowała prototyp autonomicznego robota strzeleckiego TARGET MOVERTM AUTONOMY oraz projekt TECH SHOT&SEETM do wykrywania trafień z akwizycją danych, który zostanie użyty w fantomie strzeleckim 3D TECHFLEXTM.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *