Premier chce przeznaczyć na program „Czyste powietrze” 100 mln zł

Premier Morawiecki wyraził się bardzo pochlebnie o rządowym programie „Czyste powietrze”. Program ma jednak opóźnienie w realizacji. Premier chciałby, aby w tę inicjatywę włączyły się gminy. Zapowiedział, że przeznaczy na program 100 mln PLN.

Nowe środki na program „Czyste powietrze”

O programie „Czyste powietrze” głośno było już ponad dwa lata temu. Miała to być forma wsparcia na użytkowników starych pieców. W ramach programu przestarzałe piece miały być wymieniane na nowe. Efekty programu są do dziś jednak znikome. Na ten moment zaledwie 70 tys. pieców wymieniono w domach Polaków. To niewielka liczba, biorąc pod uwagę fakt, że starych pieców jest ok. 3 mln. Premier chce zachęcić gminy do uczestnictwa w programie i obiecuje przeznaczyć na ten cel 100 mln zł.  Z tych środków będą pochodziły wydatki na zorganizowanie punktów konsultacyjnych dla mieszkańców.

Premier zapowiada przyśpieszenie w realizacji programu

W poniedziałek 8 lutego 2021 r. Premier wziął udział w konferencji online, która odbyła się w Świętochłowicach (w województwie  śląskim). Dotyczyła ona udziału gmin w promowaniu programu „Czyste powietrze”. W swoim wystąpieniu Premier powiedział, że czyste środowisko to podstawa nowego ładu. Dodał też, że nie można mówić o rozwoju gospodarczym bez czystego powietrza. Czyste powietrze nie może być uważane za dobro rzadkie. Antysmogowa inicjatywa przyśpiesza – jak zapewnił Premier – zachęcając tym samym samorządy do zaangażowania się w realizację programu.

Pół miliona Polaków uczestniczy już w programie „Czyste powietrze”

200 tys. gospodarstw realizuje już program. Oznacza to, że pół miliona Polaków chce bezpiecznie i ekologicznie ogrzewać swoje gospodarstwa domowe. Mateusz Morawiecki planuje przeznaczenie 103 mld zł na bezpieczne ocieplenie 3 mln gospodarstw domowych, co przyczyni się do likwidacji przestarzałych pieców tzw. kopciuchów.  Na chwilę obecną wpłynęło ponad 200 tys. wniosków na łączną kwotę ponad 3.5 mld zł. To zaledwie niespełna 7 proc. 10-letniego planu, w ramach którego planowana jest wymiana starych kotłów zatruwających środowisko. Według Andrzeja Guły – lidera Polskiego Alarmu Smogowego bez zaangażowania się rządu w ten program nie będzie można poprawić jakości powietrza w naszym kraju. Guła wypowiedział się na ten temat w mediach społecznościowych.

Do programu „Czyste powietrze” włączone zostaną także banki, które będą przyznawały dotację na realizację tej inicjatywy antysmogowej. Ogłoszono nabór dla banków, które mogą zgłaszać akces do udziału w programie.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *