Prezes Mastercard wypowiedział się o niestabilności Bitcoina, która jego zdaniem uniemożliwia postępowanie procesu wlaczexzenia finansowego na całym świecie. Jednocześnie przestawił także swoją opinię o CBDC, która była zgoła odmienna.
Bitcoin nie spełnia swojej funkcji
Dyrektor generalny Ajay Banga brał udział w konferencji Fortunę Global Forum, która miała miejsce we wtorek. Wypowiedział się odnośnie Bitcoina. Stwierdził, że Bitcoin nie będzie spełniał roli waluty „włączającej” dla tych osób które stronią lub nie mogą założyć konta w banku. Argumentuje to zmiennością tej kryptowaluty, a ponadto powołuje się na największą tajemnice Bitcoina. Banga przypomina, że nadal nie wiadomo, kto jest twórcą tej kryptowaluty.
Podczas swojego przemówienia nawiązał również do kwestii CBDC. Przedstawił, że Mastercard opracował już kilka patentów związanych z tym zagadnieniem. Poczynione prace skutkują jego pochlebnym zdaniem o CBDC, czego nawet nie ukrywał podczas swojego wystąpienia.
Podczas konferencji pojawiły się pytania o to, czy bitcoin mógłby być zastosowany jako potencjalne rozwiązanie dla procesu finansowego. W odpowiedzi wskazał, że ta kryptowaluta nie jest najlepszym sposobem na to z uwagi na brak pewnych wymagań.
Dla zobrazowania swoich słów posiłkował się przykładem osoby wykluczonej finansowego. Zapytał, czy ktoś potrafi wyobrazić sobie człowieka, który objęty jest wykluczeniem finansowym i zajmuje się handlem walutą, która jednego dnia może kosztować tyle co dwie butelki Coca-Coli, a z kolei następnego dnia jej równowartość wynosi aż 21 butelek.
Zdaniem Banga pomocne w przepływach w obrocie transgranicznym byłyby waluty fiducjarne w wersji cyfrowej. Podkreślił, że włączenie finansowe od osób fizycznych stanowi całkowicie odrębna kwestię.
Banga o CBDC
Banga reprezentuje stanowisko, które popiera emisję walut cyfrowych przez państwo. W konsekwencji, przekłada się to również na działalność Mastercard. Firma zdecydowała się na zainwestowanie znacznej kwoty pieniędzy w projekty związane z powstaniem CBDC.
Zainwestowane środki pozwoliły mu na publiczne okrzyknięcie Mastercard jako jednego z największych posiadaczy patentów w dziedzinie walut cyfrowych w ramach działalności banków centralnych.
Mastercard stworzyło narzędzie do CBDC
Działalność Mastercard we wrześniu bieżącego roku w związku z CBDC stworzyła przetarte ścieżki dla innych banków centralnych i banków komercyjnych w zakresie przeprowadzenia badań nad CBDC. Wspólnie przeanalizowali wpływ CBDC podczas przepływów transakcji transgranicznych. Mastercard stworzyło narzędzie, które pozwala tworzyć symulacje związane z różnymi rodzajami środowisk transakcyjnych. Pozwala to na określenie wówczas użyteczności wykorzystania CBDC. Reprezentant Mastercard podczas konferencji nie wskazał, które banki nawiązały z nimi współpracę i dzięki temu korzystają ze stworzonego narzędzia. Zainicjowane pracę i zainwestowane środki świadczą o posiadaniu poważnych planów przez Mastercard, jednak należy pamiętać, że ostateczna decyzja należy do Państw.