2020 rok był bardzo korzystny dla ceny srebra inwestycyjnego. Pozwolił na uzyskanie wzrostu o wartości 47%. Eksperci przewidują, że tendencja wzrostową utrzyma się w najbliższym czasie.
Srebro inwestycyjne zyskuje na wartości
Ubiegły rok pokazał, że wielu inwestorów nadal traktuje srebro inwestycyjne jako bezpieczną możliwość. Stąd też jego cena utrzymywała się na wysokim poziomie. Kolejne osoby są zachęcane utrzymaniem korzystnej wartości na rynkach surowcowych. Zainteresowanie srebrem było spowodowane głównie dwoma aspektami: wysokimi cenami złota, a także radością po pokonaniu pierwszej pandemii koronawirusa. Przełożenie na to posiadała również niską cena dolara, rosnące ryzyko inflacji, ale także nadzwyczajnie niskie stopy procentowe. Do kolejnych czynników należy zaliczyć także wykorzystywanie srebra w przemyśle. Często jest stosowany w elektronice: laptopach, smartfonach, należy pamiętać, że zapotrzebowanie na te urządzenia znacząco wzrosło podczas lockdownu.
Przyszłe wartości srebra inwestycyjnego są trudne do oszacowania z uwagi na występowanie zamieszek w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich dni. Z pewnością, należy przeczekać czas dopóki Joe Biden nie zostanie zaprzysiężony. Po ustabilizowaniu sytuacji, prawdopodobnie srebro nadal będzie wzrastało na wartości. Bank CIBC we wrześniu 2020 r. przedstawił analizę, która wskazuje wzrost ceny srebra do 32 dolarów za uncje w bieżącym roku, a każdy kolejny rok będzie przynosil spadek wartości o jednego dolara.
Jednocześnie, analitycy City wskazują, że utrzymujący się popyt inwestorów sprawi, że ceny pozostaną wysokie z uwagi na wymuszenie dewaluacji walut przez rządy, a także niską skuteczność i ograniczone przyjmowania szczepionek. Na wartość srebra korzystnie działają także zainteresowanie wyceną akcji i obligacji, a także coraz większe zadłużenie na świecie. Zdaniem analityków, w 2021r. srebro może osiągnąć wartość nawet 50 dolarów za uncje. Co więcej pojawiają się przesłanki o tym, że nawet do 100 dolarów.