Podpisanie umowy kredytowej wiąże nas z bankiem na kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Warto wiedzieć, na jakie zapisy trzeba zwrócić uwagę, co należy sprawdzić, a czym nie trzeba się w zupełności przejmować. Jeżeli zamierzasz wziąć jakikolwiek kredyt w najbliższym czasie, to ten artykuł powstał z myślą o Tobie.
Pomimo tego, że większość kwestii dotyczących kredytu ustalamy z pracownikiem banku jeszcze przed podpisaniem umowy, to w momencie jej podpisania i tak mamy obowiązek dokładnego zapoznania się z otrzymanym dokumentem. Jeżeli jakikolwiek punkt jest dla nas niejasny, to właśnie wtedy będzie najlepszy moment na zadawanie dodatkowych pytań i rozwiewanie niejasności.
Przed podpisaniem umowy kredytowej sprawdź !
Niektórzy teraz powiedzą, że gdyby bank celowo podsunął nam do podpisania niekorzystny dokument, to moglibyśmy podać do go sądu. Jest w tym trochę racji, ale pamiętajmy o tym, że każdy kredytobiorca ma obowiązek zaznajomić się z warunkami kredytu z NALEŻYTĄ STARANNOŚCIĄ. Każdy sędzia weźmie to pod uwagę.
Instytucje finansowe, w których chcesz zaciągnąć kredyt, mają obowiązek dostarczenia swoim potencjalnym klientom formularzy informacyjnych, które zawierają między innymi całkowitą kwotę pożyczki, terminy i sposób jego wypłaty oraz spłaty, rzeczywistą roczną stopę oprocentowania – RRSO oraz informacje o skutkach braku płatności. Możesz też otrzymać od banku bezpłatny projekt umowy, który w zasadzie będzie kopią dokumentów, które podpiszesz. W ten sposób możesz w zaciszu domowym skupić się na zapisach znajdujących się w dokumencie, dokładnie przeanalizować warunki i podjąć decyzję, czy ostatecznie zdecydujesz się na wzięcie kredytu.
Jeżeli nie wykażesz się należytą starannością, to może okazać się, że warunki umowy są dla Ciebie niekorzystne. Najbardziej odczujesz to w przypadku kredytu hipotecznego, ponieważ wiąże się on z wysokim zobowiązaniem finansowym oraz długim okresem kredytowania. Warto wiedzieć, że kredyty hipoteczne najczęściej przelewane są na Twoje konto w transzach, a pierwsza wypłata nastąpi dopiero po spełnieniu określonych warunków. Przed wypłatą pieniędzy musisz dostarczyć do banku akt notarialny, umowę z deweloperem lub pozwolenie na budowę. Kolejne transze będą wypłacane dopiero wtedy, gdy przedłożysz do banku stosowny wniosek. Wypłata będzie zrealizowana w ciągu kilku dni roboczych.
Należy pamiętać też o tym, że częstym warunkiem uruchomienia kredytu jest konieczność wykupienia ubezpieczenia. Taką informację należy sprawdzić w umowie, by nie być później zaskoczonym, że pojawiły się dodatkowe koszty. Niektóre banki wymagają również zakupu innych produktów bankowych (np. karta kredytowa, konto osobiste). Należy sprawdzić tę kwestię w umowie i przemyśleć, z jakimi opłatami będzie się to wiązało.
Najważniejsza informacja w umowie kredytowej
Najważniejszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest wysokość całkowitego kosztu kredytu. Kwota podana przy tym określeniu to dokładnie tyle, ile będziemy musieli oddać do banku przy regularnym spłacaniu rat. Na podstawie właśnie tej kwoty powinniśmy oszacować, czy stać nas na taki kredyt.
Kruczki w umowach
Najczęstszym tzw. kruczkiem w umowie jest opłata za wcześniejszą spłatę kredytu. Pamiętaj o tym, że każdy kredytobiorca ma prawo spłacić kredyt w całości lub w części wcześniej, niż przewiduje to umowa. Jednak nie zawsze się to opłaca. W przypadku większości kredytów hipotecznych powinniśmy zrezygnować ze wcześniejszej spłaty kredytu w ciągu pierwszy trzech lat od uiszczenia pierwszej raty. Prawie każdy bank w takim przypadku naliczy dodatkową opłatę. Tę informację również znajdziemy w umowie kredytowej.