Rada Buffetta na bardzo zmienny rynek: uśrednienie ceny kupna

Ostatnie siedem miesięcy to istny rollercoaster na rynku akcji. W marcu załamał się rynek w wyniku wybuchu pandemii COVID-19. Akcje następnie znacznie odreagowały, ale na samym początku września doszło do naprawdę poważnej przeceny. Giełda odbiła w październiku. Zauważamy, że im bliżej prezydenckich wyborów, tym większe są zawirowania. Warren Buffett ma świetną strategię na inwestowanie w czasach sporej zmienności.

Co poleca Warren Buffett?

Jeśli jesteś inwestorem to na pewno znalazłeś się w trudnej sytuacji. Zarządzanie samym portfelem w tych trudnych czasach jest sporym wyzwaniem, ale na pewno jedno rozwiązanie może nam w tym pomóc. Mowa o niczym innym jak o uśrednianiu kosztu nabycia samej akcji. Jest to strategia, za którą opowiada się od dawna Warren Buffett, który jest legendą inwestowania i jest to świetny wybór do poruszania się po bardzo zmiennym rynku, takim jaki obserwujemy obecnie.

Koncepcja uśredniania ceny nabycia naprawdę jest bardzo prosta. Należy wybrać akcje oraz dowiedzieć się ile mamy sobie pozwolić na inwestycję, a następnie należy się zobowiązać do kupowania akcji w odstępach czasu ściśle ustalonych. Na przykład załóżmy, że decydujemy się na akcje Netflixa i przeznaczyć możemy dwieście złotych co dwa tygodnie na ich zakup. W takim właśnie przypadku kupowałybyśmy akcje Netflixa co drugi tydzień i to niezależnie od ceny, za jaką one są sprzedawane danego dnia.

Sama idea uśrednienia kosztu nabycia polega na niczym innym jak na tym, że chociaż w co po niektórych tygodniach możemy za akcje przepłacać, w innych tygodniach zapłacimy znacznie mniej. Podsumowują to wszystko zagrać powinno na naszą korzyść, aby płacić całościowo niższą cenę za akcje.

Konsekwencje oraz bezpieczeństwo

Uśrednianie samej ceny kupna jest na pewno znacznie bezpieczniejsze niż samo dążenie do synchronizacji rynku w okresie zmienności, ponieważ to robiąc, możemy przegapić iście wspaniałe możliwości zakupu oraz ryzykować, że utkniemy z nabytymi drogo akcjami.

W tym przypadku niezmiernie ważna jest sama konsekwencja. Giełda potrafi być naprawdę nieprzewidywalna w tygodniu zwykłym, natomiast w samym środku wyborczego sezonu, może być szalona jeszcze bardziej.

Samo uśrednienie ceny nabycia sprawia, iż timing nie jest w żadnym wypadku najważniejszy, a ważniejsza zdecydowanie będzie wspomniana powyżej konsekwencja. Możemy skorzystać jeszcze bardziej z rady Buffetta stosując nie tylko ją do akcji spółek pojedynczych, a do zakupu wszelkich funduszy, na przykład ETF indeks śledzący S&P 500. W ten właśnie sposób zyskamy ekspozycję na znacznie szerszy rynek i nie inwestujemy wszystkich pieniędzy swoim w jedną akcję.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *