W październiku się ukazał raport pod tytułem „Badanie wpływu globalnych stablecoinów”. Był to długo oczekiwany raport. Został on przygotowany przez roboczą grupę G7.
Kryptowaluty w nich nie spełniły pokładanych oczekiwań
To na co w pierwszej kolejność raport zwraca uwagę to fakt, że mimo tego, iż technologie innowacyjne wprowadziły zmiany istotne w zakresie samej płatności na krajowym poziomie, które są wykonywane często w trybie natychmiastowym oraz o wiele taniej, jednak problemem są wciąż transgraniczne przelewy, które są nadal powolne, brakuje w nich jasności oraz są długie.
Szczególnie cierpią na tym detaliczni klienci. Do tego także dochodzi problem ponad 1,7 miliarda osób na świecie, które tak naprawdę nie mają do bankowości dostępu czy też nie są objęte finansowymi usługami.
Stablecoiny jako świetne rozwiązanie dla problemów, które nękają systemy płatności
Stablecoiny posiadają pewne cechy właśnie kryptowalut. Poprzez powiązanie coina danego z grupą aktywów, mogą one posłużyć potencjalnie jako środek płatności oraz także magazyn dla wartości, a przez to jako rozwiązanie, które by się mogło stać elementem nowych płatności systemów. Chodzi systemy szybsze, tańsze oraz służące znacznie szerszemu gronu odbiorców.
Ogólnie raport podchodzi ostrożnie do stablecoinów jako elementu technologii niedawno powstałej, która co ciekawe w dużej mierze nie została tak naprawdę przetestowana.
Dochodzą do tego także elementy dodatkowe ryzyka w przypadku stablecoinów o globalnych zasięgu, związane z:
- uczciwą konkurencją,
- międzynarodowym monetarnym systemem,
- stabilnością finansową,
- polityką monetarną.
Raport odnosi się negatywnie do globalnych idei stablecoinów. Wskazywał na istotne skutki negatywne, zarówno na krajowym poziomie jak i także na poziomie międzynarodowym, dla samego przekazywania monetarnej polityki oraz finansowej stabilności, a także działań na rzecz zwalczania właśnie prania brudnych pieniędzy oraz także finansowania terroryzmu. Innymi zagrożeniami jest na pewno możliwość zastąpienia walut tradycyjnych oraz także monetarnej suwerenności krajów.
Pomimo tego, że znacznie większa część raportu się skupia na ryzykach oraz wyzwaniach, a także zagrożeniach, które są związane z wprowadzenie stablecoinów prywatnych jego autorzy nie optują za wprowadzeniem zakazu dla samej implementacji. Jednak wymogi, jakie będą spełniać zainteresowane emisją prywatne stablecoinów o globalnym zasięgu oznaczają bardzo sformalizowaną oraz także długotrwałą ścieżkę.
Wniosek jaki nasuwa się po lekturze raportu jest taki, że nowe technologie oparte właśnie na blockchainie, w tym także stablecoiny, nie mogą zupełnie liczyć na ulgową taryfę ze strony pojętych szeroko regulatorów oraz prawodawców oraz spełniać muszą wszelkie wymogi, które powstały z myślą o tradycyjnych rynkach. W tym także bankowości. Jak widać raport wskazał na wiele ciekawych kwestii, które są niezmiernie ważne oraz istotne.