Rejestracja na Polski Bon Turystyczny 2020, wniosek, zasady

18 lipca prezydent podpisał ustawę dotyczącą wprowadzenia bonu turystycznego. Oznacza to, że z dofinansowania do wakacji będzie można skorzystać jeszcze w tym roku. Właśnie rozpoczęła się rejestracja podmiotów gospodarczych, od 31.07. tego roku będzie możliwość składania wniosków przez rodziców. Komu będzie przysługiwać dotacja?

Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia rządowego, skierowaną zarówno do rodzin, jak i podmiotów reprezentujących polską branżę turystyczną. Za cel projektu postawiono głównie zaktywizowanie Polaków do spędzania wakacji w kraju i skierowanie pomocy do mocno poszkodowanych skutkami pandemii firm oraz obiektów wypoczynkowych. Świadczenie ma przyczynić się również do ochrony miejsc pracy, a także do utrzymania sektora w dobrej kondycji na kolejne lata. Zgodnie z wyliczeniami Ministerstwa Rozwoju, koszt programu ma wynieść 3,5 mld złotych.

Rejestracja na bon turystyczny

Od 25 lipca do programu mogą przystępować firmy zajmujące się usługami turystycznymi. Rejestracja dokonywana jest w na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS i w pierwszej fazie dostępna jest dla przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego. Podmioty muszą złożyć specjalne Oświadczenie przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego w celu przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny, które pozwoli zakwalifikować je na listę uprawionych do finalizowania płatności za pomocą bonu. Taki dokument przyjmowany jest wyłącznie drogą elektroniczną i potwierdzony e-podpisem, profilem zaufanym bądź kontem w PUE. Na koniec miesiąca Polska Organizacja Turystyczna poda do informacji publicznej listę zapisanych do programu przedsiębiorstw.

Bezpośrednio po publikacji instytucji objętych programem ruszy rejestracja dla rodzin. Zapisy, podobnie jak w przypadku firm, odbywają się przez system PUE. Konto można założyć przy użyciu profilu zaufanego bądź za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Z kolei rodziny, które do tej pory korzystały już z platformy (np. przy okazji programu 500+) muszą tylko aktywować bon. Istotne jest także sprawdzenie prawidłowych danych, w tym adresu e-mail oraz numeru telefonu. Po autoryzacji zostanie wygenerowany specjalny, 16-cyfrowy kod, którym można zapłacić za wczasy. Sfinalizowanie płatności zostaje potwierdzone SMS-em.

Bon turystyczny – kto może skorzystać?

Rząd wylicza, iż z dofinansowania do wakacji będzie mogło skorzystać blisko 6,5 miliona dzieci. Pomoc dostępna będzie także dla niepełnoletnich, których rodzice pracują za granicą. Nie ma również kryteriów dochodowych, a zatem dodatkowe świadczenie w wysokości 500 złotych przeznaczone jest na każde dziecko do 18. roku życia. Ponadto, w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, pula zostanie podwojona –  w takim wypadku bon wyniesie 1000 zł, w systemie należy jednak dołączyć odpowiednią dokumentację dziecka. Warto również podkreślić, że bon nie wlicza się do puli dochodów, zatem rodzice, którzy korzystają z innych świadczeń, nie muszą obawiać się o ich utratę.

Wsparcie w postaci bonu przysługuje także rodzicom w separacji lub po rozwodzie. W przypadku, gdy opieka nad dzieckiem sprawowana jest naprzemiennie (zgodnie z decyzją sądu), bon zostaje rozdzielony po równo między mamę i tatę, czyli po 250 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego pula ta jest podwajana i wówczas każdy z rodziców ma do zagospodarowania 500 zł.

Gdzie wykorzystać bon turystyczny?

Lista miejsc, w których bon turystyczny będzie honorwany zostanie ogłoszona na koniec lipca. Ustawa dotycząca bonu jednak jasno precyzuje, na co będą mogły być spożytkowane pieniądze:

Usługa hotelarska

Czyli wynajem miejsc noclegowych, apartamentów, pokoi hotelowych czy mieszkań, ale również opłata za namiot i przyczepy kempingowe. Do kategorii usług hotelarskich wliczone są również wszelkie usługi oferowane na terenie danego miejsca noclegu.

Impreza turystyczna

Oferta łącząca co najmniej dwie usługi turystyczne, posiadające jednolity program na potrzeby tej samej podróży lub wakacji. W wolnym rozumieniu to propozycja łącząca np. nocleg oraz transport organizowana przez jedną firmę.

 

Biorąc pod uwagę kształt prawny programu, bonem najprawdopodobniej nie zapłacimy za paliwo czy zakupy w podróży (np. na stacjach paliw).  O tym, gdzie dokładnie będzie można zrealizować świadczenie przekonamy się po publikacji listy zakwalifikowanych przedsiębiorstw i organizatorów usług turystycznych przez Polską Organizację Turystyczną.

Jak zrealizować bon turystyczny?

Dużym komfortem programu jest fakt, że bon można rozdzielić na kilka mniejszych płatności. Oznacza to, że nie ma konieczności jednorazowego wydania całego świadczenia. Co więcej, ważność bonu obowiązuje aż do końca marca 2022 roku, zatem otrzymana kwota może posłużyć na opłatę tegorocznych, jak i przyszłych wakacji lub ferii zimowych.

Sam bon ma formę elektroniczną, dlatego też każdorazowo przy rezerwacji lub płatności na miejscu trzeba będzie podać specjalny kod bonu, z którego będzie pobierana stosowana kwota. Trzeba jednak zaznaczyć, że program przewiduje wydatki wyłącznie na rzecz dziecka.

Przez cały okres obowiązywania programu możliwy jest dostęp do aktualnego stanu posiadanych środków. W tym celu należy zalogować się (tak jak przy rejestracji) na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, wybrać zakładkę „Polski Bon Turystyczny”, a następnie opcję „Mój bon”.

Ministerstwo Rozwoju podkreśla, że wraz z uruchomieniem bonu zostanie udostępniona także specjalna infolinia, na której będzie można uzyskać odpowiedzi lub wskazówki dotyczące realizacji świadczenia. Za obsługę centrum kontaktowego będzie odpowiadać Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Bon a pomysły na wakacje

Jak już zostało wspomniane, dofinansowanie będzie mogło być wykorzystane wyłącznie na terytorium Polski, a lista konkretnych miejsc zostanie opublikowana wkrótce. Niemniej, Polska Organizacja Turystyczna przy współpracy z Ministerstwem Rozwoju prowadzi kampanię informacyjną dotyczącą wypoczynku w kraju. Na specjalnej stronie internetowej można znaleźć ogrom inspiracji związanych z urlopem w Polsce. Pozwoli to pomóc rodzinom w obraniu interesującego kierunku na wakacyjny urlop.

 

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *