Rekordowy debiut Allegro.eu na GPW – co dalej?

W poniedziałek, 12 października, miało miejsce przełomowe wydarzenie na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Mianowicie o 9:15 oficjalnie rozpoczęły się notowania długo wyczekiwanych akcji Allegro.eu. Z pewnością ten moment będzie pamiętany przez wiele lat, ponieważ cena ofertowa akcji była o wiele niższa niż realne transakcje. Za jedną akcję należało zapłacić aż 65 zł, czyli aż 51% więcej niż zakładano.

Pod sam koniec sesji w dniu premiery, ceny akcji Allegro.eu nadal odnotowywały wzrost. Średnio kosztowały ok. 70 zł, co sprawia że w odniesieniu do ceny ofertowej kosztowały więcej o 63%. Ta różnica wynosiła aż 37 złotych. Spółka Allegro może poszczycić się bardzo wysokimi obrotami, które tylko w ciągu tego dnia stanowią niespełna 4 mld zł. Wiele osób już wcześniej zadbało o to, aby nabyć akcje przed oficjalnym debiutem, o czym najlepiej świadczą redukcje w przydziale papierów. Dane wskazują, że w transzy dla inwestorów indywidualnych, redukcja prawdopodobnie aż 84,85%.

Debiut akcji Allegro.eu na GPW

Spółka allegro zadecydowała, że do obrotu dla inwestorów przypadnie 213,55 mln akcji. Dodając do tego opcje stabilizacyjną ich ostateczna ilość wyniosła aż 246,86 mln. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na kwotę przeprowadzonej ofert publicznej wynoszącej 9,2 mld zł. Portal Bankier.pl podkreśla, że to największe IPO na warszawskiej giełdzie w ciągu ostatnich 13 lat. Udało im się nawet wyprzedzić PZU z wartością w 2010 roku.

Podsumowując, rynek papierów wartościowych zwiększył swój potencjał aż o 1,023 mld akcji Allegro.eu.

Allegro bije kolejne rekordy na GPW.

Owocny pierwszy dzień notowań na giełdzie doprowadził do ogromnego tryumfu spółki. Ogłoszono ją jako największą spółkę, która notowaną jest na GPW. Po skapitalizowaniu jej wartość można oszacować na 70 mld zł. Dla porównania, CD Projekt, który jest największą spółką reprezentującą polskie blue chipy szacowana jest na 35,6 mld zł. W rezultacie umacniana jest pozycja allegro na giełdzie, skoro sam producent „Wiedźmina” jest wart aż połowę mniej. Z kolei wartość PGNiG wynosi 28,5 mld zł, a PKO BP określana jest na poziomie 27,6 mld zł. Allegro prawie trzykrotnie przewyższa wartość KGHM, którego skapitalizowana wartość wynosi 24,4 mld zł.

Powyższe wartości przekładają się na łatwość w zakwalifikowaniu się Allegro do WIG20 w ramach korekty nadzwyczajnej. Nastąpi to dopiero 14 października, czyli dwa dni po ogłoszeniu. Odbędzie się to kosztem mBanku, który znajdzie się poza indeksem.

Na uwagę graczy giełdowych zasługują również obroty Allegro. Po niecałych 4 godzinach od rozpoczęcia sesji, ich wartość wynosiła wiecej niż 2,55 mld zł. Czyli udało się tym samym pobić rekord należący do PZU z 2010 roku w dniu debiutu na giełdzie. Pod koniec dnia okazało się, że nie udało im się przekroczyć 4 mld zł.

Poza zasięgiem allegro pozostał sesyjny rekord. W 2018 roku, podczas dołączenia GPW do grona rynków obrotowych, łączna aktywność użytkowników wyniosła aż 5,3 mld zł. Choć było blisko, to nie udało się ostatecznie pokonać tej wartości. Spółka przekroczyła 5 mld zł, zapisując się w historii na drugim miejscu w tej kategorii.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *