Restrukturyzacja spółki Karl Voegele przez CCC

CCC w swoim komunikacie informuje o swoich rozważaniach dotyczących przyszłej możliwej restrukturyzacji spółki zależnej, jaką jest Karl Vogele AG, szwajcarska spółka, która została pozyskana przez CCC. W grę wchodzi zarówno zmniejszenie liczby sklepów szwajcarskiej marki, uzyskanie istotnego inwestora, jak i sprzedaż aktywów.

Restrukturyzacja spółki Karl Voegele AG

Zgodnie z informacjami, spółka CCC, która jest potentatem w branży obuwniczej na rynku Polski i Europy Środkowo-Wschodniej przyjęła uchwałę o przeprowadzeniu przeglądu dotyczącego znalezienia optymalnych opcji dla spółki Karl Voegele AG, która jest spółką zależną od marki CCC.

Zgodnie z uchwałą, planowana jest analiza możliwości przeprowadzenia bardzo szczegółowej restrukturyzacji działalności szwajcarskiej spółki w oparciu o model zmniejszenia liczebności salonów sprzedaży. Dodatkowo, w ramach kompleksowych działań restrukturyzacyjnych, nie wyklucza się również możliwości pozyskania dodatkowego inwestora a także wyprzedaży aktywów spółki. W połowie 2018 roku spółka zależna od CCC, szwajcarskie NG2 Suisse zdecydowało się na zakup aż 70% udziałów firmy Karl Voegele, co stanowi pakiet większościowy akcji mających wartość 10 milionów franków szwajcarskich.

Spółka została przejęta przez CCC na etapie restrukturyzacji, ze względu na dane finansowe, które wskazywały na przychód netto na poziomie 172 milionów franków. Zgodnie ze słowami przewodniczącego rady nadzorczej grupy CCC podczas prezentacji strategii, przejęcie pakietu większościowego spółki szwajcarskiej mogło być błędem, lecz nie warto jeszcze przekreślać tego biznesu, gdyż istnieje szansa na uratowanie go.

Sieć Voegele

Sieć sklepów Karl Vogele AG jest siecią sklepów obuwniczych, która jest jednocześnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek obuwniczych w Szwajcarii. Ta mająca prawie 100-letnią tradycję firma oferuje obuwie i galanterię skórzaną zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

W momencie przejmowania 70% akcji przez grupę CCC, sieć sklepów Karl Vogele obejmowała aż 219 sklepów pod markami Vogele i Bingo. Dotychczas przeprowadzona restrukturyzacja, której wynikiem była redukcja ilości salonów do 179 metrów, jak widać była jedynie działaniem doraźnym, które nie spełnia pokładanych w nim nadziei.

Sytuacja spółki CCC w obliczu epidemii koronawirusa

CCC, jako największa sieć obuwnicza w Polsce w bardzo dotkliwy sposób odczuła obecnie panującą epidemię koronawirusa i związany z nią paraliż społeczny oraz gospodarczy. Akcje spółki w marcu zareagowały bardzo dynamicznym spadkiem, gdzie na przestrzeni kilku dni wartość akcji spółki spadła z 78 złotych do 24 złotych. Zgodnie z raportami, obroty sieci detalicznej spadły o 26% w pierwszym kwartale, co przekłada się na kwotę około 187 milionów złotych.

Jedyne, co ratowało sieć obuwniczą to sprzedaż internetowa. Zgodnie jednak ze słowami zarządzających spółką, grupa jest na etapie bardzo dużych zmian, które mają prowadzić do utrzymania płynności i zabezpieczenia finansowania całej grupy. Grupa bardzo mocno walczy też o utrzymanie miejsc pracy, jednak to, w jaki sposób rozwinie się sytuacja firmy, będzie zależała w głównej mierze od najbliższych kilku tygodni.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *