W związku z rosnącą liczbą osób zarażonych koronawirusem, Ministerstwo Rozwoju poinformowało o przyjęciu ustawy dotyczącej tzw. tarczy antykryzysowej. Projekt ma na celu zminimalizowanie negatywnych skutków pandemii.
Przede wszystkim chodzi o ochronę płynności finansowej wielu polskich przedsiębiorstw oraz ochronę zatrudniania. Planuje się, aby wydatki z tym związane były proporcjonalnie i stosownie do możliwości podzielone pomiędzy poszczególne sektory: pracowniczy, przedsiębiorstw czy sektor publiczny. Jednocześnie z Ministerstwa Zdrowia dotarła informacja o 1085 przypadkach zakażonych koronawirusem oraz o 15 przypadkach śmiertelnych.
Założenia Tarczy Antykryzysowej
Po pierwsze w ramach przyjętego projektu, państwo zobowiązuje się do pokrycia przez okres trzech miesięcy składek na ZUS dla firm zatrudniających do dziewięciu pracowników za wszystkich tych pracowników oraz dla samozatrudnionych.
Ta ostatnia grupa, a także osoby zatrudnione w oparciu o umowę zlecenie i umowę o dzieło mogą również liczyć na świadczenia miesięczne w wysokości około 2 000 zł. Ponadto przedsiębiorcy borykający się z kłopotami wynikającymi z zaistniałej sytuacji, otrzymają pomoc w postaci dodatku do wynagrodzenia dla pracowników, możliwości uelastycznienia czasu pracy oraz ustalenia bardziej korzystnych warunków rozliczania strat.
W zakresie ochrony konsumenckiej, państwo zaproponowało ochronę przed nadmiernie wzrastającymi cenami oraz przed nieuczciwymi praktykami ze strony przedsiębiorców. Czasowo zniesiono także opłaty prolongacyjne z należnościach na ZUS oraz tych w należnościach skarbowych. Ponadto sklepy objęte zakazem handlu w niedzielę będą mogły przyjmować wówczas towary oraz rozładowywać go i umieszczać na półki sklepowe.
Oprócz tego najemcy lokali i wysp w centrach handlowych, które jak wiadomo mają są teraz dostępne w jedynie ograniczonym zakresie, mogą spodziewać się obniżenia czynszu nawet o 90 %. Również władze gminne mają prawo do rezygnacji z poboru podatku od nieruchomości od tych przedsiębiorców, którzy przez pandemię borykają się z problemem utrzymania płynności finansowej. Wprowadzono także wiele ułatwień dla branży turystycznej oraz przedsiębiorstw transportowych. Te ostatnie będą mogły liczyć chociażby na refinansowanie umów leasingu.
Z kolei jeśli chodzi o Bank Gospodarstwa Krajowego, zaoferowano dopłaty do odsetek czy gwarancje de minimis. Poza tym średnie i duże przedsiębiorstwa będą mogły uzyskiwać z funduszu Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych finansowanie pod postacią obligacji czy inwestycji podwyższenia kapitału.
Wreszcie dla wszystkich osób, które zdecydowały się wspomóc walkę z koronawirusem, przewidziana została w tym roku możliwość odliczenia od podatku wszelkich darowizn przeznaczonych na ten cel. Łącznie kwota pomocy w ramach Tarczy Antykryzysowej ma oscylować koło kwoty 6 mld złotych.