Świetne wyniki PCC Exol SA, tylko dzięki pandemii?

Notowania spółki PCC Exol zaskakują nawet najwytrwalszych spekulantów na GPW. Jeszcze do połowy marca tego roku cena jednej akcji tej spółki oscylowała w granicy 1,5 zł. Jednak dzięki pandemii akcje poszybowały mocno w górę- obecnie cena akcji oscyluje w okolicy 10 zł (!).

Krótka historia spółki PCC Exol

PCC Exol jest jednym z największych producentów surfaktantów (środków powierzchniowo- czynnych) w kraju oraz w Europie Środkowo- Wschodniej. Spółka jako jedyna w kraju produkuje surfaktanty anionowe oraz niejonowe. Od 2012 akcje spółki PCC Exol są notowanie na GPW.

Dobry pierwszy kwartał dla spółki

W I kwartale 2020 roku spółka PCC Expol odnotowała 12,23 mln zł skonsolidowanego zysku netto, wobec 11,79 mln zysku rok wcześniej. Zysk operacyjny wyniósł 17,89 mln zł, a zysk EBITDA wyniósł 20,66 mln zł, wobec 18,54 mln zł rok wcześniej.

Spółka osiągnęła marżę na poziomie 19,8% (o 1,1 pkt procentowego więcej niż rok wcześniej). Wzrost skonsolidowanego zysku netto jest spowodowany m.in. wzrostem sprzedaży detergentów oraz środków do dezynfekcji. Wraz ze wzrostem sprzedaży środków zawierających surfaktanty zmniejszyła się sprzedaż innych produktów m.in. produktów do wytwarzania polimerów.

Opóźnienie realizacji inwestycji

W raporcie za I kwartał spółka podała również informację o opóźnieniu oddania do użytku realizowanych inwestycji- z uwagi na aktualną sytuację makroekonomiczną spółki.

Największą inwestycją rozwojową PCC Expol jest budowa nowej instalacji do produkcji oksyalkilatorów wysokomorowych- koszt inwestycji to około 62 mln zł, do tej pory spółka zainwestowała już 40 mln zł. Tylko w I kwartale 2020 roku nakłady na inwestycję wyniosły spółkę 15,13 mln zł, rok wcześniej było to tylko 7,6 mln zł.

Wcześniejszy wykup obligacji serii A2

PCC Exol zdecydował się na wcześniejszy wykup obligacji z serii A2, łączna wartość nominalna tych obligacji to 25 mln zł- zostały one wyemitowane w ramach I Programu Emisji Obligacji.

Spółka w komunikacie podała, iż wcześniejszy wykup obligacji został ustalony na 4 czerwca 2020.

Emisja obligacji C2

Zarząd PCC Exol końcem maja br. poinformował o podjęciu uchwały w sprawie emisji obligacji serii C2 o łącznej wartości nominalnej 25 mln zł.

Spółka podała w komunikacie, iż zostanie wyemitowanych 250 tys. obligacji serii C2- wartość jednej akcji wynosi 100 zł. Obligacje serii C2 będą oprocentowane 5,5% w skali roku, z 3- miesięcznym okresem odsetkowym. PCC Exol wykupi obligacje serii C2 w terminie 5 lat i 3 miesięcy od dnia ich przydziału. Spółka ma prawo do wcześniejszego wykupu tychże obligacji.

Powołanie zarządu na kolejną kadencję

Spółka PCC Exol podała również oświadczenie o powołaniu przez Radę Nadzorczą spółki zarządu w składzie: Mirosław Siwirski- prezes zarządu oraz Rafał Zdon- wiceprezes zarządu. Uchwała o powołanie zarządu na kolejną kadencję weszła w życie z dniem 28 czerwca 2020 roku.

Wpływ pandemii na notowania spółki

Spekulanci na GPW mają coraz większy problem z ustaleniem… ile spółka PCC Exol może zarobić na pandemii COVID-19. Spółka w swoich preparatach do dezynfekcji używa podchlorynu sodu- jednego na rynku środka, który łączy w sobie bezpieczeństwo, wysoką jakość dezynfekcji oraz wydajność.

Podchloryn sodu (NaOCl) może być stosowany do dezynfekcji każdej powierzchni. Dzięki temu preparaty posiadające w swoim składzie NaOCl  mogą być stosowane do dezynfekcji m.in.:

 • chodników,
 • sanitariatów,
 • maszyn produkcyjnych,
 • uzdatniania ujęć wodnych.

Środki zawierające w składzie podchloryn sodu są w pełni bezpieczne dla ludzi oraz zwierząt, zapewniają tym samym bezpieczną dezynfekcję wielu powierzchni- co jest niezwykle ważne w walce z niewidzialnym wrogiem- wirusem COVID-19.

Bardzo wielu wirusologów spodziewa się drugiej fali COVID-19, a tym samym zostanie zwiększone zapotrzebowania na środki do dezynfekcji.

Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, iż akcje spółki PCC Exol będą szybowały bardzo mocno w górę, a to wszystko dzięki kolejnej fali COVID-19. Poprzez wypracowany zysk spółka osiągnie stabilną pozycję na rynku.

Show More

1 komentarz

 • Leon
  Leon

  Obecnie jedna z najlepszych spółek do inwestowania na GPW

  Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *