Szał na giełdzie w odniesieniu do spółek z sektora energetyki

Poniedziałek 20 lipca bieżącego roku przyniósł na Giełdzie Papierów Wartościowych mocne wzrosty głównych indeksów giełdowych, a najbardziej było to widoczne pośród spółek energetycznych. W kolejności akcje PGE zyskiwały niemal 20 procent, Tauron podrożał o 15,7 procenta, a z kolei Enea wzrosła cenowo o 10,6 procenta. Nic więc dziwnego, że w konsekwencji i to decydowanie najlepszym indeksem branżowym na GPW był indeks WIG-Energia.

Głównym tematem dotyczącym branży oraz giełdy okazały się jednak plotki mówiące o największych spółkach energetycznych naszego kraju, ponieważ według nieoficjalnego źródła platformy Polityka Insight, polski rząd zamierza połączyć właśnie wymienione spółki, czyli PGE, Tauron oraz Eneę w jeden koncern energetyczny.

Najważniejsze do odnotowania:

  • WIG-ENERGIA podrożał w poniedziałek o 13,7 procenta;
  • główne spółki podrożały przy dużych obrotach o kilkanaście procent;
  • wzrosty wynikły najprawdopodobniej z powodu informacji o połączeniu spółek w jeden koncern energetyczny.

Branżowy indeks giełdowy WIG-ENERGIA bliski osiągnięcia poziomu 2400 punktów

Podczas sesji poniedziałkowej indeks sektorowy WIG-ENERGIA wykazał się dużymi wzrostami. Zamknięcie nastąpiło na poziomie bliskim 14. procentom, co w historii istnienia indeksu było jednym z lepszych wyników odnotowanych podczas tylko jednej sesji. Podczas trwania sesji doszło do krótkiej konsolidacji w okolicach poziomu 2200 punktów, ale która szybko przerodziła się w mocne, długofalowe wzrosty, w konsekwencji doprowadzające do wywindowania indeksu blisko poziomu 2400 punktów.

Podczas wtorkowej sesji, indeks WIG-Energia zyskiwał o godzinie 10:30 nieco ponad 2,5%, ale był moment na początku sesji, kiedy minimalnie została przebita granica 2400 punktów, a dokładnie sięgnął 2400.03 punkta. Ostatecznie indeks jednak stracił na wartości 0.65 procenta.

PGE, Tauron oraz ENEA zyskały w ciągu kilku sesji po ponad 20 procent

W czasie trwania sesji poniedziałkowej największe spółki energetyczne mocno zyskiwały. Zamkniecie sesji dla spólki PGE oznaczało wzrost o 19,7% i było to dokładnie 8 zł. Jest to poziom widziany ostatnio na na przełomie lat 2019/2020. Obroty były również wysokie i wyniosły ponad 58 mln zł.

We wtorek było już gorzej, gdyż spółka straciła na wartości 4.85% i zakończyła sesję na poziomie 7.61 zł.

Kurs Taurona po zamknięciu sesji poniedziałkowej wzrastał o 15,7%, i było to 2,88 zł. co w tym wypadku nie było widziane od początku roku 2018. Obroty wysokie, na poziomie ponad 56 mln zł.

We wtorek Tauron ponownie podrożał, tym razem nieco mniej, bo o 3.12% do poziomu 2.97 zł.

Kurs ostatniej omawianej spółki Enei wzrastał w poniedziałek o 10,6%, i wyniósł 8 zł. Jest to poziom odnotowywany ostatnio na przełomie 2019 i 2020 roku. Obroty wyniosły niemal 10 mln zł.

Wtorkowa sesja zakończyła się dla Enei również pozytywnie, wzrostem o 2.5%, czyli do poziomu 8.20 złotego.

Show More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *